Arsenali vazhdon fuqishëm si lider, shkatërron Nottinghamin

Arsenali ka fituar 5-0 ndaj Nottingham Forestit në kuadër të javës së 14-të në Ligën Premier.

Pas vetëm pesë minutash lojë, The Gunners kaluan në epërsi me anë të Gabriel Martinellit, që u asistua prej Bukayo Sakas.

Ishte fat i keq për Sakan (27’), pasi pësoi lëndim dhe u detyrua të lëshonte fushën, e në vend të tij u inkuadrua Reiss Nelson.

Në 45 minutat e dytë, Arsenali ia doli të shënonte edhe katër gola të tjerë, për të vulosur fitoren e tyre të thellë.

Nelson e dyfishoi epërsinë për Topçinjtë me golin e realizuar në minutën e 49-të.

Lojtari i talentuar (52’) ia doli të shënonte edhe të dytin persona dhe të tretin për Arsenalin, tani me një asistim nga Gabriel Jesus.

Për golin e katërt u përkujdes Thomas Partety, që shënoi në minutën e 57-të, me Nelson që shtoi edhe një asistim, pas dy golashit të tij.

Në listën e golashënuesve për Arsenalin u fut edhe Martin Odegaard, që realizoi për 5-0 në minutën e 78-të, me Jesus që ishte sërish asistuesi.

Pas javës së 14-të, Arsenali vazhdon të jetë lider me 31 pikë, ndërsa në xhiron e 15-të takohet me Chelsean. /Telegrafi/