Autoritetet amerikane arrestuan gruan e meksikanit të burgosur të drogës Joaquin “El Chapo” Guzman të hënën në Aeroportin Ndërkombëtar Dulles jashtë Uashingtonit, tha Departamenti i Drejtësisë.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, Emma Coronel Aispuro, 31 vjeçe, përballet me një akuzë për komplot për trafikimin e kokainës, metamfetaminës, heroinës dhe marihuanës për import në Shtetet e Bashkuara.

Guzman ishte udhëheqësi i Kartelit Sinaloa, një nga grupet më famëkeqe të trafikimit të trafikut të Meksikës, para se të ekstradohej në Shtetet e Bashkuara në vitin 2017. Ai u dënua me burgim të përjetshëm në korrik të vitit 2019.

Coronel, sipas Departamentit të Drejtësisë, mori pjesë në aktivitete karteli dhe gjithashtu dyshohet se ndihmoi në dy komplote për të ndihmuar Guzman të arratisej nga burgu meksikan, përfshirë të parin e suksesshëm në vitin 2015.

Gjithsesi, nuk dihej më parë që autoritetet amerikane kishin për qëllim arrestimin e saj.

Një qytetare me dyshtetësi SHBA-Meksikë dhe nënë e binjakëve nga Guzman, Coronel u paraqit në gjykatë pothuajse çdo ditë të gjyqit të tij tre-mujor në New York.

Kishte sugjerime që ajo ishte e përfshirë në biznesin e tij dhe arratisjen nga burgu, por autoritetet e lanë të vinte e të largohej lirshëm.

Ajo pritet të paraqitet përmes një lidhje video në gjykatën federale të qarkut në Uashington të martën. /Telegrafi/