LAJMI I FUNDIT:

Apple po përgatitet për “një cikël masiv përmirësimi” pas lansimit të iPhone 16

Apple po përgatitet për “një cikël masiv përmirësimi” pas lansimit të iPhone 16

Firma e investimeve Wedbush zbuloi se Apple po pret rritje të madhe të shitjeve me linjën e re të iPhone 16.

Dhe analistët parashikojnë një kërkesë “monumentale” dhe një “cikël masiv përmirësimi” të drejtuar nga AI (Apple Intelligence).

Firma thuhet se i bazoi parashikimet e saj në kontrollet e zinxhirit të saj të furnizimit në Azi.


Ajo deklaroi se Kina ka parë tremujorin e saj të fundit negativ të rritjes për iPhone.

Por një kthesë do të mund të shihet në shtator kur do të lansohen pajisjet e reja iPhone 16.

Wedbush zbuloi gjithashtu se nëse Apple zbaton veçoritë e saj të AI në të gjitha 2.2 miliardë pajisjet aktive, do t’i shtynte zhvilluesit e AI të ndiqnin të njëjtin model integrimi që Apple njoftoi me ChatGPT të OpenAI.

Dhe kompanitë e tjera që do t’i bashkohen kësaj rruge do të krijonin një “fluks të ardhurash të shumëfishta të AI” – që do të shtonte 10 miliardë dollarë në rritje vjetore për Apple.

Mundësitë e papërcaktuara të fitimit të parave që do të rrisnin si shërbimet e Apple ashtu edhe shitjet e pajisjeve, do të rrisnin gjithashtu çmimin e aksioneve të kompanisë. /Telegrafi/

Në trend Teknologji

Më shumë
Kështu mund të parandaloni thirrjet dhe mesazhet e padëshiruara në Viber

Kështu mund të parandaloni thirrjet dhe mesazhet e padëshiruara në Viber

Teknologji
Shërbimet globale po rikthehen ngadalë pas defektit teknologjik që shkaktoi kaos botëror

Shërbimet globale po rikthehen ngadalë pas defektit teknologjik që shkaktoi kaos botëror

Teknologji
Pse kolapsoi në mbarë botën interneti?

Pse kolapsoi në mbarë botën interneti?

Teknologji
Çfarë pasojash e presin kompaninë që shkaktoi kaosin teknologjik në mbarë botën?

Çfarë pasojash e presin kompaninë që shkaktoi kaosin teknologjik në mbarë botën?

Teknologji
Rusia bllokon qasjen në Facebook

Rusia bllokon qasjen në Facebook

WhatsApp së shpejti do t'ua mundësojë të flisni me njerëz të tjerë në gjuhë të ndryshme, falë funksionit Live Translate

WhatsApp së shpejti do t'ua mundësojë të flisni me njerëz të tjerë në gjuhë të ndryshme, falë funksionit Live Translate

Teknologji
Kalo në kategori