LAJMI I FUNDIT:

Apple fiton apelin kundër vendimit të Britanisë së Madhe për të hetuar shfletuesin e saj mobil

Apple fiton apelin kundër vendimit të Britanisë së Madhe për të hetuar shfletuesin e saj mobil

Apple Inc fitoi apelimin e saj kundër vendimit të rregullatorit ‘antitrust’ të Britanisë për të nisur një hetim mbi shfletuesin e saj celular dhe shërbimet e lojërave cloud, vendosi të premten Gjykata e Apelit të Konkurrencës (CAT).

Reklama

Rregullatori i Autoritetit të Konkurrencës dhe Tregut hapi një hetim të plotë në nëntor mbi dominimin e Google dhe Alphabet Inc të Apple në shfletuesit mobil, dhe mundësinë që prodhuesi i iPhone të kufizojë tregun e lojërave cloud përmes dyqanit të tij të aplikacioneve.

Apple argumentoi se CMA “nuk kishte fuqi” për të nisur një hetim të tillë sepse e bëri këtë shumë vonë, raporton Reuters, transmeton Telegrafi.

Avokati i saj Timothy Otty në fillim të këtij muaji tha se hetimi i tregut duhej të ishte hapur qershorin e kaluar në të njëjtën kohë që CMA publikoi një raport mbi ekosistemet e lëvizshme, i cili zbuloi se dy gjigantët e teknologjisë kishin një “duopol efektiv”.

CAT miratoi argumentin e Apple, duke thënë se në refuzimin për të ndërmarrë veprime në atë kohë vetëm në pritje të marrjes së kompetencave të mëtejshme, mund të thuhet se CMA “gaboi ligjin”.

CMA tha se ishte e zhgënjyer me vendimin. “Gjykimi i sotëm ka gjetur se ka kufizime materiale në aftësinë e përgjithshme të CMA për të referuar tregjet për hetime të thelluara”, thanë ata në një deklaratë. /Telegrafi/

Në trend Teknologji

Më shumë
Forcat Ajrore të SHBA-së mohojnë se droni me inteligjencë artificiale e ka sulmuar operatorin e saj në testimet virtuale

Forcat Ajrore të SHBA-së mohojnë se droni me inteligjencë artificiale e ka sulmuar operatorin e saj në testimet virtuale

Teknologji
Prezantohen Nokia C110 dhe C300 – publikohen specifikat dhe çmimet

Prezantohen Nokia C110 dhe C300 – publikohen specifikat dhe çmimet

Teknologji
Tani mund të fitoni para në Twitter me përmbajtjet që postoni për ndjekësit

Tani mund të fitoni para në Twitter me përmbajtjet që postoni për ndjekësit

Teknologji
Sa po paguan Samsung për të prodhuar telefonin Galaxy S23 Ultra?

Sa po paguan Samsung për të prodhuar telefonin Galaxy S23 Ultra?

Teknologji
Android 14 mund të sjellë funksionin e shëndetit në telefona dhe tableta

Android 14 mund të sjellë funksionin e shëndetit në telefona dhe tableta

Teknologji
Ky është telefoni me kamerën më të mirë në vitin 2022

Ky është telefoni me kamerën më të mirë në vitin 2022

Teknologji
Kalo në kategori