Angelina Jolie vizitoi Irakun të mërkurën.

Aktorja fituese e çmimit “Oscar” publikoi disa fotografi në faqen e saj në Instagram të nesërmen, teksa vuri në dukje se çfarë bëri kur ishte në vendin e shkatërruar nga lufta.

“Një ditë emocionuese me shoqen time Nadia Murad, me të cilën pata nderin ta kaloja ditën në Sinjar, në Irak”, filloi nëna e gjashtë fëmijëve, e cila kishte lot në sytë e saj, shkruan DailyMail.

Ylli tha se shoqja e saj fituese e çmimit “Nobel”, Nadia po bën kaq shumë përmes Iniciativës së Nadias për të ndihmuar popullin Yazidi dhe komunitetet e tjera. Njerëzit në Sinjar janë duke u rikuperuar pasi kanë luftuar përmes ‘konfliktit dhe gjenocidit’, vuri në dukje Jolie.

Reklama

Jolie u pa për herë të fundit në Paris të hënën teksa vizitonte zyrat e “Guerlain”; Ylli dhuron tarifën e saj të modelimit nga kompania e parfumeve për bamirësi.

Reklama

“Ajo më çoi në shtëpinë ku u rrit në fshatin Koço”, filloi ish-bashkëshortja e Brad Pitt.

Ajo shtoi se shoku i saj e çoi në shkollën e saj të vjetër, ku militantët e ISIS-it ndanë gratë dhe burrat përpara se t’i skllavëronin dhe t’i vrisnin në masë.

“Dhe varrezat ku janë prerë eshtrat e banorëve të Koços”, tha ylli i Tomb Raider.

Angelina shtoi se ‘shumë janë ende të zhdukur dhe lufta për drejtësi vazhdon’.

Reklama

Sinjar është një qytet në distriktin Sinjar të Guvernatorit Nineveh në Irakun verior. Popullsia e saj në vitin 2013 u vlerësua në gati 90 mijë dhe është kryesisht e komunitetit Yazidi.

Në dhjetor, provat e mbledhura në Irak forcuan gjetjet paraprake se ekstremistët e Shtetit Islamik kryen krime kundër njerëzimit dhe krime lufte kundër komunitetit të krishterë pasi pushtoi rreth një të tretën e vendit në vitin 2014, tha një ekip hetimor i OKB-së në një raport.

Reklama

Raporti drejtuar Këshillit të Sigurimit të OKB-së thoshte se krimet përfshinin transferimin dhe persekutimin me forcë të të krishterëve, sekuestrimin e pronave të tyre, përfshirjen në dhunë seksuale, skllavërim dhe ‘akte të tjera çnjerëzore’, të tilla si konvertimet e detyruara dhe shkatërrimi i vendeve kulturore dhe fetare.

Reklama

Përveç kësaj, ekipi tha se ka identifikuar liderët dhe anëtarët e shquar të grupit ekstremist të Shtetit Islamik, të cilët morën pjesë në sulmin dhe pushtimin e tre qyteteve kryesisht të krishtera në fushat e Nineveh në veri të qytetit të dytë më të madh të Irakut, Mosulit, në korrik dhe gusht 2014 – Hamdaniyah, Karamlays dhe Bartella.

Gjithashtu filloi mbledhjen e provave për krimet e kryera kundër komunitetit të krishterë në Mosul.

Reklama

Luftëtarët e Shtetit Islamik pushtuan qytetet irakiane dhe shpallën një kalifat të vetëquajtur në një pjesë të madhe territori në Siri dhe Irak në vitin 2014.

Grupi u shpall zyrtarisht i mundur në Irak në vitin 2017 pas një beteje të përgjakshme trevjeçare që la dhjetëra mijëra të vdekur dhe qytete në gërmadha, por qelitë e tij të fjetura vazhdojnë të organizojnë sulme në pjesë të ndryshme të Irakut. /Telegrafi/

Reklama