LAJMI I FUNDIT:

Amerika miraton shitjen e sistemeve Patriot në Poloni

Amerika miraton shitjen e sistemeve Patriot në Poloni

SHBA-të miratuan sot shitjen në Poloni të sistemeve antiraketore Patriot, për një shumë prej 10,5 miliardë dollarëve, një vendim që pritet të nxisë kritikat e Moskës.

Reklama

Kontrata përfshin katër radarë dhe stacione të kontrollit, 16 pika orientimi për lëshimin e raketave dhe 208 raketa tokë-ajër, si dhe pajisjet ndihmëse të nevojshme për funksionimin dhe mirëmbajtjen e tyre, njoftoi sot Ministria amerikane e Punëve të Jashtme në një deklaratë.

Grupi amerikan Raytheon, i cili prodhon Patriot, prezantoi sot detajet e ofertës dhënë Polonisë në mesin e tetorit.

“Një Evropë e sigurt, e aftë për të parandaluar çdo kërcënim ajror, si dhe çdo formë tjetër agresioni nxit promovimin e paqes dhe të stabilitetit brenda NATO-s dhe në kontinentin evropian”, pohuan zyrtarë të diplomacisë amerikane në një deklaratë.

Në trend Botë

Më shumë
Oficerët rusë në Krime e tradhtuan Putinin, i mundësuan ukrainasve sulmin masiv në flotën e Detit të Zi

Oficerët rusë në Krime e tradhtuan Putinin, i mundësuan ukrainasve sulmin masiv në flotën e Detit të Zi

Evropa
Daçiq deklaroi se Radoiçiq nuk ishte në pamjet e publikuara nga Manastiri i Banjskës, por Vuçiq para 6 muajve e pranonte se ai qëndron prapa personave të maskuar në veri të Kosovës

Daçiq deklaroi se Radoiçiq nuk ishte në pamjet e publikuara nga Manastiri i Banjskës, por Vuçiq para 6 muajve e pranonte se ai qëndron prapa personave të maskuar në veri të Kosovës

Serbia
Një burrë në SHBA pranoi krimin dhe kaloi 28 vjet burg, por u vërtetua se ishte i pafajshëm

Një burrë në SHBA pranoi krimin dhe kaloi 28 vjet burg, por u vërtetua se ishte i pafajshëm

Amerika
Zjarr në një objekt ku po zhvillohej një dasmë në Irak, 113 të vdekur dhe mbi 150 tjerë të lënduar

Zjarr në një objekt ku po zhvillohej një dasmë në Irak, 113 të vdekur dhe mbi 150 tjerë të lënduar

Azia
Jep dorëheqje kryetari i parlamentit kanadez pasi lavdëroi publikisht nazistët para syve të Zelenskyt

Jep dorëheqje kryetari i parlamentit kanadez pasi lavdëroi publikisht nazistët para syve të Zelenskyt

Evropa
Koreja e Jugut tregoi raketa moderne, dron dhe tanke në paradën e rrallë ushtarake

Koreja e Jugut tregoi raketa moderne, dron dhe tanke në paradën e rrallë ushtarake

Azia
Kalo në kategori