LAJMI I FUNDIT:

Ambasadorja e Izraelit në Kosovë ia dorëzon letren kredenciale presidentes Vjosa Osmani

Ambasadorja e Izraelit në Kosovë ia dorëzon letren kredenciale presidentes Vjosa Osmani

Tammy Ziv, është emëruar Ambasadore e Izraelit në Kosovë.

Reklama

Ziv, ka bërë ditur në Twitter, që sot ia ka dorëzuar letrën kredenciale presidentes Vjosa Osmani.

Ajo tha se ndjehet e nderuar që është ambasadore e parë e Izraelit në Kosovë.

“Sot në mëngjes ia dorëzova letrën time kredenciale Presidentes së Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani. Jam jashtëzakonisht e nderuar që jam bërë ambasadorja e parë e Israelit në Kosovë”, ka shkruar Ziv.

Ndryshe, me 14 mars 2021 Kosova zyrtarisht ka njoftuar për hapjen e ambasadës në Jerusalem.

Hapja e Ambasadës së Kosovës në Jerusalem u parapa në Marrëveshjen e 4 shtatorit, kur Kosova dhe Serbia kanë nënshkruar në Shtëpinë e Bardhë dy dokumente për normalizimin e raporteve ekonomike, në prezencë të presidentit të atëhershëm amerikan, Donald Trump.

Në dokumentin e nënshkruar nga Kosova, është paraparë njohja e ndërsjellë me Izraelin, ndërkaq, në rastin e Serbisë, është paraparë zhvendosja e Ambasadës së saj nga Tel Avivi në Jerusalem, gjë që ende nuk ka ndodhur./Telegrafi/