LAJMI I FUNDIT:

Ambasada Amerikane: Qeveria malazeze të dënojë masakrën e Srebrenicës dhe ta quajë atë gjenocid

Ambasada Amerikane: Qeveria malazeze të dënojë masakrën e Srebrenicës dhe ta quajë atë gjenocid

Ambasada e SHBA-së në Mal të Zi tha se ishte e shqetësuar për komentet në publik, të cilat, siç vlerësoi, hedhin dyshime për atë që ndodhi në Srebrenica.

Reklama

Ambasada i bën thirrje Qeverisë së Malit të Zi të dënojë atë që ndodhi në Srebrenicë dhe ta quajë atë gjenocid.

“Ne po kërkojmë qartësi dhe shpresojmë se Qeveria e Malit të Zi të dënojë pa mëdyshje masakrën dhe ta quajë atë siç ishte – gjenocid”, deklaroi ambasada përmes rrjeteve sociale, transmeton Telegrafi.

Ministri i Drejtësisë, të Drejtave të Njeriut dhe të Pakicave, Vladimir Leposaviq tha të premten se ishte i gatshëm të pranonte se krimi i gjenocidit ishte kryer në Srebrenicë kur u vendos pa dyshim, duke pasur parasysh se Tribunali i Hagës, siç tha ai, “humbi legjitimitetin e tij”.

Leposavic pastaj tha se vendimi i Tribunalit Ndërkombëtar të Krimeve të Luftës mbi gjenocidin e pretenduar në Srebrenicë u bazua në pozicionin e Tribunalit të Hagës, i cili, siç tha ai, ishte komprometuar sepse fshehte provat e krimeve kundër serbëve në Kosovë.

Ai theksoi se nuk i kontestoi ndjenjat dhe besimet e boshnjakëve dhe myslimanëve, të cilët, deklaroi ai, “nuk do të pushojnë së perceptuari këtë krim në zemrat e tyre si vuajtje dhe tragjedi të tyre të përhershme”. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
A po përgatitet Serbia për një luftë të re në Ballkan? Ja çfarë thonë mediat gjermane dhe çfarë thonë në Beograd

A po përgatitet Serbia për një luftë të re në Ballkan? Ja çfarë thonë mediat gjermane dhe çfarë thonë në Beograd

Serbia
Vrasja e policit në veri, avokati serb Stojkoviq: Sulmi nuk do të ishte i mundur pa mbështetjen e Aleksandar Vuçiqit dhe BIA-s për FSB-në ruse

Vrasja e policit në veri, avokati serb Stojkoviq: Sulmi nuk do të ishte i mundur pa mbështetjen e Aleksandar Vuçiqit dhe BIA-s për FSB-në ruse

Serbia
Ushtria e Ukrainës publikon pamje nga fusha e betejës nga fshati i vogël menjëherë në jug të qytetit të Bakhmutit

Ushtria e Ukrainës publikon pamje nga fusha e betejës nga fshati i vogël menjëherë në jug të qytetit të Bakhmutit

Botë
Një burrë vdes, një tjetër lëndohet - pasi u goditën nga një dem në festivalin popullor spanjoll

Një burrë vdes, një tjetër lëndohet - pasi u goditën nga një dem në festivalin popullor spanjoll

Evropa
Stojkoviq: Nuk ka dyshim se personat e armatosur janë nën komandën e BIA-s, FSB-ja dhe GRU-ja ruse me anë të propagandës kanë nxitur serbët për një konflikt me shqiptarët

Stojkoviq: Nuk ka dyshim se personat e armatosur janë nën komandën e BIA-s, FSB-ja dhe GRU-ja ruse me anë të propagandës kanë nxitur serbët për një konflikt me shqiptarët

Serbia
Macron thotë se Franca do të tërheqë ambasadorin dhe trupat nga Nigeri

Macron thotë se Franca do të tërheqë ambasadorin dhe trupat nga Nigeri

Botë
Kalo në kategori