LAJMI I FUNDIT:

Aleati i Putinit parashikon se do të ketë dekada konfrontimi midis Moskës dhe Perëndimit

Aleati i Putinit parashikon se do të ketë dekada konfrontimi midis Moskës dhe Perëndimit

Propagandisti rus Vladimir Solovyov ka thënë se do të ketë dekada konfrontimi midis Moskës dhe Perëndimit në atë që ai e përshkroi si një luftë midis “të mirës dhe së keqes”.

Një video e një programi të tij të hënën, e postuar në X nga gazetarja Julia Davis, tregoi Solovyov, i cili ka lidhje të ngushta me Vladimir Putinin, që thotë “le të flasim për Perëndimin”, shkruajnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi.


“Për ta, padyshim, ne jemi armiku kryesor dhe dekada të konfrontimit janë përpara nesh”, citohet të ketë thënë Solovyov. “Ne absolutisht nuk duhet të kemi frikë nga kjo”.

Solovyov, së bashku me mysafirët e tij, e kanë cilësuar pushtimin në shkallë të plotë të Ukrainës nga Putini si një luftë ndërmjetëse midis Moskës dhe NATO-s, duke bërë kërcënime të rregullta bërthamore kundër aleatëve të Kievit për mbështetjen e tyre kundër agresionit rus.

Sipas Solovyov, çdo nivel bashkëpunimi para pushtimit midis Rusisë dhe Perëndimit ishte thjesht “aksidental” dhe se “armiqësia e shekujve ishte e natyrshme”.

Solovyov më pas dha shpjegimin e tij për këtë marrëdhënie kundërshtare, duke u thënë mysafirëve të tij: “Është e pamundur të bësh paqe midis së mirës dhe së keqes”. /Telegrafi/