LAJMI I FUNDIT:

Aktori amerikan Danny DeVito: Gjyshja ime ishte nga Kalabria, ajo fliste gegërisht

Aktori amerikan Danny DeVito: Gjyshja ime ishte nga Kalabria, ajo fliste gegërisht
Danny Devito

Komediani dhe aktori i njohur amerikan, Danny DeVito, ka dhënë së fundmi një intervistë përmes së cilës ka treguar për origjinën shqiptare të paraardhësve të tij.

Reklama

Ylli i Hollywoodit zbuloi se gjyshja e tij ishte kalabreze dhe fliste dialektin gegë.

Kjo pjesë u shpërnda në Twitter nga ish-ministri i Punëve të Jashtme, Petrit Selimi.

Danny DeVito (Foto: Twitter)

“Gjyshja ime ishte nga Kalabria, në fund të çizmes (i referohet formës së hartës së Italisë) dhe atje është Shqipëria. Ajo fliste… një gjuhë, një dialekt që quhet gegë”, u shpreh aktori.

Të gjitha lajmet nga Danny Devito
Lexo po ashtu Të gjitha lajmet nga Danny Devito

Ai tutje ka sqaruar se ky dialekt është e folura në veri të Shqipërisë.

“Disa njerëz mund ta dinë se çfarë është. Është një gjuhë hibride”, thotë Danny DeVito.

Danny DeVito (Foto: YouTube)

Dialekti gegë është njëri nga dy dialektet e gjuhës shqipe që flitet nga shqiptarët në veri të Shqipërisë, Kosovë, në Maqedoni si dhe në Mal të Zi.

Danny është i njohur për paraqitjet në filmat si: “Matilda”, “Batman Returns”, “Ruthless People”, “Romancing the Stone” etj. /Telegrafi/