LAJMI I FUNDIT:

Aksionet e bankës shtetërore ruse Sberbank bien në nivel rekord, qytetarët në radhë të gjata për të tërhequr para

Aksionet e bankës shtetërore ruse Sberbank bien në nivel rekord, qytetarët në radhë të gjata për të tërhequr para

Menjëherë pas vendosjes së sanksioneve nga shtatë vendet më të industrializuara të botë, ekonomia e Rusisë po has vështirësi të mëdha.

Reklama

Po ashtu, G7-ta ka bërë të ditur se do të sanksionojë Bankën Qendrore të Rusisë dhe do t’i përjashtojë disa nga institucionet e saj më të mëdha financiare nga Sistemi Botëror Bankar, i njohur si SWIFT.

Valuta ruse vetëm gjatë ditës së hënë është zhvlerësuar me 20 për qind, kurse vlera e saj është zhvlerësuar me 40 për qind që nga fundi i tetorit, kur Rusia ka nisur të grumbullojë trupa në kufi me Ukrainën.

Aksionet e bankës më e madhe shtetërore ruse Sberbank, sipas bursës së Londrës kanë ra me rreth 70 për qind.

Sipas ekspertëve financiar, kjo është rënia më e madhe ekonomike e Rusisë në dekadat e fundit.

Njoftimi për sanksione ka ngjallur frikë te rusët, të cilët janë parë në radhë të gjata në fundjavë, duke pritur për të tërhequr para dhe për t’i shkëmbyer rublat.

Forcat ruse kanë nisur sulmet në Ukrainë me urdhër të presidentit Vladimir Putin.

Paraprakisht, ai i ka shpallur të pavarura dy rajone separatiste në lindje të Ukrainës. Në vitin 2014, Rusia ka aneksuar edhe Gadishullin ukrainas të Krimesë dhe ka nxitur lëvizjen separatiste në Ukrainën lindore. Perëndimi i ka dënuar ashpër veprimet e Rusisë, duke i cilësuar si shkelje të sovranitetit dhe integritetit territorial të Ukrainës. /Telegrafi/


Në trend Ekonomi

Më shumë
Pushime me Eurokoha 7 ditë All Inclusive, duke filluar prej 315 Euro

Pushime me Eurokoha 7 ditë All Inclusive, duke filluar prej 315 Euro

Eurokoha
Tregoi se konsumon vetëm produkte vendore, Korporata “Rugove” befason qytetarin me pako me ujë dhe djathë

Tregoi se konsumon vetëm produkte vendore, Korporata “Rugove” befason qytetarin me pako me ujë dhe djathë

Prodhime Vendore
Ministrja Rozeta Hajdari vizitoi Kompaninë FASAL

Ministrja Rozeta Hajdari vizitoi Kompaninë FASAL

Ekonomi
E vërteta e madhe – Pse duhet të konsumoni mishin e freskët të pulës pa hormone dhe pa antibiotik nga Perutnina Ptuj?

E vërteta e madhe – Pse duhet të konsumoni mishin e freskët të pulës pa hormone dhe pa antibiotik nga Perutnina Ptuj?

Kosmonte Foods
Prishtina Mall nis qershorin me aktivitete argëtuese dhe hapjen e kinemasë më inovative në rajon, CineStar

Prishtina Mall nis qershorin me aktivitete argëtuese dhe hapjen e kinemasë më inovative në rajon, CineStar

Ekonomi
Pjesa më e madhe e buxhetit të ekonomive familjare shpenzohet në ushqim dhe banim

Pjesa më e madhe e buxhetit të ekonomive familjare shpenzohet në ushqim dhe banim

Ekonomi
Kalo në kategori