LAJMI I FUNDIT:

“Afera e hidrocentraleve”, katër ish-ministrat e Qeverisë Thaçi dhe dy të tjerët lirohen nga akuzat

“Afera e hidrocentraleve”, katër ish-ministrat e Qeverisë Thaçi dhe dy të tjerët lirohen nga akuzat

Gjykata Themelore e Prishtinës i ka liruar nga akuza katër ish-ministra të Qeverisë Thaçi 2, Mimoza Kusari-Lila, Nenad Rashiq, Besim Beqa, Dardan Gashi si dhe Fllanza Hoxha e Arben Gjuka, të cilët akuzoheshin për keqpërdorim të pozitës apo autoritetit zyrtar në rastin e njohur si  “Afera e Hidrocentraleve”.

Reklama

Sipas njoftimit të gjykatës, të njëjtit janë liruar nga akuza pasi nuk janë gjetur prova se kanë kryer veprat penale për të cilat janë akuzuar nga Prokuroria Speciale e Kosovës.

Ndërsa, pala e dëmtuara Korporata Energjetike e Kosovës dhe Qeveria e Kosovës, për realizimin e kërkesës pasurore juridike udhëzohen në kontest civil.

“Kundër këtij aktgjykimi palët kanë të drejtë ankese në Gjykatën e Apelit të Kosovës”, thuhet në komunikatën për media. /Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Kurti: Janë identifikuar edhe 28 pjesëmarrës në protestat e dhunshme në veri

Kurti: Janë identifikuar edhe 28 pjesëmarrës në protestat e dhunshme në veri

Lajme
Eksperti gjerman: Kina dhe Rusia po synojnë pushtimin e Ballkanit Perëndmor

Eksperti gjerman: Kina dhe Rusia po synojnë pushtimin e Ballkanit Perëndmor

Lajme
Musliu-Shoshi publikon disa kërcënime: Më erdhën si rezultat i deformimit të qëllimshëm nga Gërvalla

Musliu-Shoshi publikon disa kërcënime: Më erdhën si rezultat i deformimit të qëllimshëm nga Gërvalla

Lajme
Chollet inkurajon Vuçiqin që të ndihmojë në qetësimin e situatës në veri

Chollet inkurajon Vuçiqin që të ndihmojë në qetësimin e situatës në veri

Lajme
Veprimtari Berisha: Turp që askush nuk iu gjet afër Rugovës kur u mor peng nga Millosheviqi

Veprimtari Berisha: Turp që askush nuk iu gjet afër Rugovës kur u mor peng nga Millosheviqi

Lajme
Analistët për situatën në veri: Presioni ndërkombëtar është për formimin e Asociacionit

Analistët për situatën në veri: Presioni ndërkombëtar është për formimin e Asociacionit

Donjeta Zeqiraj
Kalo në kategori