LAJMI I FUNDIT:

Zyrtari i lartë amerikan: Kina e trajtoi coronavirusin sikurse BRSS-ja Çernobilin

Zyrtari i lartë amerikan: Kina e trajtoi coronavirusin sikurse BRSS-ja Çernobilin

Këshilltari për Siguri Kombëtare i Shtëpisë së Bardhë, Robert O’Brien e ka krahasuar mënyrën sesi e ka trajtuar Kina situatën me coronavirusin, me atë të incidentit bërthamor në Çernobil më 1986, nga ana e ish-Bashkimit Sovjetik (BRSS).

Ai tha se Pekini e dinte se çfarë po ndodhte me virusin, por e gënjeu Organizatën Botërore të Shëndetësisë dhe i ndaloi ekspertët e jashtëm nga qasja në informacione.

“Ata lëshuan një virus në botë, i cili po shkatërron triliona dollarë pasuri ekonomike amerikane, të cilat ne po i shpenzojmë për të mbajtur të gjallë ekonominë tonë, për t’i mbajtur amerikanët të gjallë gjatë këtij virusi”, tha O’Brien në një intervistë për televizionin NBC.

Shpërthimi në uzinën bërthamore në Çernobil ka ndodhur më 26 prill të vitit 1986, duke përhapur re radioaktive mbi pjesë të mëdha të Bjellorusisë, Ukrainës dhe Rusisë.

Afro 8.4 milionë njerëz në këto zona janë ekspozuar ndaj rrezatimit. Moska vonoi në zbulimin e informacioneve për incidentin.

Presidenti amerikan, Donald Trump e ka akuzuar Kinën për fshehje të informacioneve lidhur me shpërthimin e epidemisë si dhe ka ngritur dyshime se virusi mund të ketë dalur nga një laborator kinez.

Kina ka mohuar akuzat. Më shumë se 5 milionë njerëz janë infektuar dhe më shumë se 340,000 kanë vdekur, që nga shfaqja për herë të parë e virusit, në dhjetor të vitit të kaluar në Kinë. /Rel/

Në trend Botë

Më shumë
Sa armë bërthamore ka aktualisht NATO - dhe vendet e tjera - dhe Rusia?

Sa armë bërthamore ka aktualisht NATO - dhe vendet e tjera - dhe Rusia?

Botë
Më shumë se 550 pelegrinë - shumica egjiptianë - thuhet se kanë vdekur në Mekë pasi temperaturat shkuan në mbi 50 gradë Celsius

Më shumë se 550 pelegrinë - shumica egjiptianë - thuhet se kanë vdekur në Mekë pasi temperaturat shkuan në mbi 50 gradë Celsius

Botë
Në Rusi raportohen 139 raste me simptoma të botulizmit, shumë prej tyre janë në gjendje të rëndë

Në Rusi raportohen 139 raste me simptoma të botulizmit, shumë prej tyre janë në gjendje të rëndë

Evropa
Turmat po shijonin plazhin, u tronditën kur një peshkaqen po notonte me shpejtësi drejt bregut të një plazhi të njohur turistik në Spanjë

Turmat po shijonin plazhin, u tronditën kur një peshkaqen po notonte me shpejtësi drejt bregut të një plazhi të njohur turistik në Spanjë

Evropa
Putin premton paqe me Ukrainën, por Kievi duhet të plotësojë dy kushte

Putin premton paqe me Ukrainën, por Kievi duhet të plotësojë dy kushte

Evropa
Kryediplomati i Izraelit kërcënon Hezbollahun se do të shkatërrohej në rast të një

Kryediplomati i Izraelit kërcënon Hezbollahun se do të shkatërrohej në rast të një "lufte totale"

Botë
Kalo në kategori