Klubi anglez, Norwich City ka siguruar tashmë edhe matematikisht inkuadrimin në Ligën Premier nga Championshipi.

Këtë fundjavë është duke u zhvilluar java e 42-të në Championshipin anglez dhe pas kësaj jave janë edhe katër xhiro për t’u zhvilluar.

Norwich City do të luajë sonte nga ora 21:00 në shtëpi ndaj Bournemouth, por kjo ndeshja tashmë nuk ka shumë rëndësi për vendasit.

E gjithë kjo, pasi Norwichi tashmë ka siguruar edhe matematikisht inkuadrimin apo rikthimin në Ligën Premier.

Pas 41 ndeshjeve, Norwichi e sheh veten në pozitën e parë me 90 pikë, i ndjekur nga Watfordi i vendit të dytë me 82 pikë, por një ndeshje më pak, ndërsa vendi i tretë ka 76 pikë dhe nuk ka gjasa matematike për ta zënë me pikë.

Rikthimi në Ligën Premier e ka gëzuar pa masë klubi e verdhë që shpeshherë ka qenë pjesë e elitës së futbollit anglez. /Telegrafi/