LAJMI I FUNDIT:

Zjarrfikësit e Zelandës së Re publikuan receta për të dehurit për të parandaluar zjarret në kuzhinë

Zjarrfikësit e Zelandës së Re publikuan receta për të dehurit për të parandaluar zjarret në kuzhinë
(Foto: Screenshot/YouTube)

Më shumë se 4.100 zjarre në shtëpi ndodhin për shkak të gatimit të pambikëqyrur dhe vdekjet nga këto zjarre në 50 për qind të rasteve lidhen me konsumimin e alkoolit apo lëndëve narkotike.

Reklama

Këto janë receta gatimi nëse jeni nën ndikimin e alkoolit apo drogave – kanë deklaruar zjarrfikësit nga Zelanda e Re, Receta për “tost sandviç” fillon me këtë këshillë: “Vendosni një copë bukë në toster.

Kur të dalë nga tostieri e lyeni me gjalpë dhe e vendosni mes dy fetave bukë të thjeshtë”. të cilët me humor japin udhëzime se si të shmangni ndezjen e furrës, sobës apo fritezës.

Në një video të fushatës të publikuar në rrjetet sociale, shihen kuzhinierë të dehur duke provuar receta, duke luftuar me një copë bukë të lyer me gjalpë, duke vënë ushqim në gojë ose duke qeshur me një përpjekje të dështuar.

Të gjithë pjesëmarrësit ranë dakord të paguheshin për t’u filmuar duke u përpëlitur në kuzhinë pas një nate të dehur. /Telegrafi/