LAJMI I FUNDIT:

Zinku dhe kromi janë të domosdoshëm për humbje peshe: Cilët artikuj janë të pasur me këto minerale

Zinku dhe kromi janë të domosdoshëm për humbje peshe: Cilët artikuj janë të pasur me këto minerale

Të gjithë thonë se dieta kërkon karakter të fortë. Mirëpo, shumica nuk e dinë që mungesa e vitaminës së caktuar në trup shkakton dëshirën e madhe për ëmbëlsira, por edhe për ushqimin e shpejtë

Reklama

Nutricionistët këshillojnë që në ushqim të përfshihen zinku dhe kromi, gjë që do t’i kontribuojnë humbjes së shpejtë dhe të sigurt të kilogramëve, transmeton Telegrafi.

Nëse deri tani dietat nuk kanë pasur sukses, kërkoni ndonjë e cila do të përmbajë produktet e përmendura më sipër, apo thjesht përfshini në ushqim shtesat me këto minerale.

Roli i kromit në humbjen e peshës

Kromi u ndihmon qelizave që të absorbojnë glukozën, duke shtuar ndjeshmërinë trupore ndaj insulinës.

Kur ka mjaftueshëm krom në organizëm, trupi shfrytëzon karbohidratet të cilat kanë hyrë në trup si burim energjie, pa u shndërruar në yndyra.

Nëse ju mungon kromi, vazhdimisht keni dëshirë për ëmbëlsira, nuk mund ta përballoni urinë, ndërkaq trupi vuan për çokollatë.

Kromin mund ta gjeni në frutat e detit, në mish gjedhi, mish shpendësh, fara kungulli.

Roli i zinkut në humbjen e peshës

Zinku ka rol në proceset metabolike në organizëm, posaçërisht për tretjen e yndyrave dhe të karbohidrateve.

Ai ka shumë funksione të tjera të rëndësishme në organizëm, posaçërisht i kontribuon qëndrueshmërisë fizike, imunitetit, kujtesës dhe funksionimit të sistemit riprodhues.

Pa sasi të mjaftueshme të zinkut në organizëm, kurrë nuk do të arrini rezultatet e dëshiruara të dietës.

Trupi zinkun e merr nëpërmjet ushqimit. Ushqim i pasur me zink është tharmi, susami, farat e kungullit, mishi i gjedhit, kakao, të verdhët e vezëve, mielli nga kokrrat e plota të grurit. /Telegrafi/

Në trend Shendetesi

Më shumë
Njerëzit të cilëve u është hequr zorra qorre janë në rrezik më të lartë për të zhvilluar sëmundje serioze

Njerëzit të cilëve u është hequr zorra qorre janë në rrezik më të lartë për të zhvilluar sëmundje serioze

Shëndetësi
Një meditim pesëminutësh mund të na ndihmojë të përballemi me stresin

Një meditim pesëminutësh mund të na ndihmojë të përballemi me stresin

Shëndetësi
Për shkak të marramendjes së shpeshtë, një herë marrja e gjakut, pastaj skaneri

Për shkak të marramendjes së shpeshtë, një herë marrja e gjakut, pastaj skaneri

Shëndetësi
Përse ju del gjumi gjatë natës: Çdo gjë që prish gjumin e mirë

Përse ju del gjumi gjatë natës: Çdo gjë që prish gjumin e mirë

Shëndetësi
Studimi i ri: Sa më të fortë të jenë muskujt e këmbëve, aq më pak rrezik me zemrën

Studimi i ri: Sa më të fortë të jenë muskujt e këmbëve, aq më pak rrezik me zemrën

Shëndetësi Lajme
Çfarë tregojnë ëndrrat me makthe të luftës

Çfarë tregojnë ëndrrat me makthe të luftës

Shëndetësi
Kalo në kategori