LAJMI I FUNDIT:

Zhuri: MSh të investojë më shumë në shërbime kirurgjike

Zhuri: MSh të investojë më shumë në shërbime kirurgjike

Kolegji i Kirurgëve të Kosovës po i bën thirrje Ministrisë së Shëndetësisë që të investojnë më shumë në shërbimet kirurgjike. Sipas tyre, shumë mjekime po bëhen jashtë vendit dhe kështu po dëmtohen edhe qytetarët por edhe buxheti i shtetit.

Reklama

Në ditën e tretë të Kongresit të Parë Klinik, bashkëkryesuesi i kongresit, Osman Zhuri thotë se ky kolegj është formuar para dy vitesh dhe është e vetmja në Evropën Lindore.

“Kjo është një përvojë që po na vjen nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës, duke iu falënderuar profesorit Rifat Latifi. Në aktivitetet tona filluam në këtë kongres të madh, ku kemi mbi 800 të regjistruar. Përkundër situatës së pandemisë. Kongresi mbahet në formën hibride, qe mbahet edhe virtualisht edhe me pjesëmarrje fizike”, thotë ai.

Më tej, thekson për KosovaPress se qëllimi i këtij kongresi është ngritja e kualitetit të shërbimit kirurgjik.

“Qëllimi është thjesht të kemi ngritje të kualitetit të shërbimit kirurgjik në Kosovë. Si objektivë kemi realizimin dhe të shkojmë në hap me trendët bashkëkohore në shërbimet kirurgjike”, shton ai.

Zhuri i bën thirrje Ministrisë së Shëndetësisë që të investojnë më shumë në këtë lëmi.

“Ne ende ballafaqohemi me probleme dhe i bëjmë thirrje MSh-së që mos te na harrojnë të investojnë në këtë lëmi. Arsyeja është që shumë mjekime bëhen jashtë vendit. Përveç karakterit njerëzor, human e ka karakterin edhe ekonomik. Me vet ngritjen e kualitetit të shërbimit kirurgjik do të ndalet mjekimi jashtë vendit dhe do të ketë impakt edhe në buxhetin familjar por edhe në buxhetin e MSh-së, respektivisht buxhetit të qeverisë”, thekson Zhuri.

Kongresi i Parë Klinik po organizohet nga Kolegji u Kirurgëve të Kosovës dhe Oda e Mjekëve të Kosovës. Gjatë ditës po mbahen panele me kirurgë ndërkombëtarë, vendorë dhe të rajonit.

Në trend Lajme

Më shumë
Pamje me dron të ikjës së grupit terrorist serb nga Manastiri i Banjskës

Pamje me dron të ikjës së grupit terrorist serb nga Manastiri i Banjskës

Lajme
Gashi: Në bazë të ligjeve të Kosovës, të arrestuarit për sulmin në veri mund të dënohen me burgim të përjetshëm

Gashi: Në bazë të ligjeve të Kosovës, të arrestuarit për sulmin në veri mund të dënohen me burgim të përjetshëm

Lajme
Kurti jep detaje të arsenalit të armëve të sekuestruara: Serbia duhet të mbahet përgjegjëse për sponsorizimin e terrorizmit

Kurti jep detaje të arsenalit të armëve të sekuestruara: Serbia duhet të mbahet përgjegjëse për sponsorizimin e terrorizmit

Siguri
Avokatët zbardhin dëshmitë e serbëve të arrestuar për sulmin terrorist

Avokatët zbardhin dëshmitë e serbëve të arrestuar për sulmin terrorist

Siguri
Arrestime, armatim i sekuestruar e reagime ndërkombëtare - e tëra që ndodhi përgjatë ditës së hënë

Arrestime, armatim i sekuestruar e reagime ndërkombëtare - e tëra që ndodhi përgjatë ditës së hënë

Lajme
Mediumi boshnjak: Millan Radoiçiq ishte plagosur gjatë sulmit terrorist në veri të Kosovës

Mediumi boshnjak: Millan Radoiçiq ishte plagosur gjatë sulmit terrorist në veri të Kosovës

Lajme
Kalo në kategori