LAJMI I FUNDIT:

Zgjedhje të qeta në Mitrovicën e Veriut, në Suhodoll kanë votuar mbi 200 qytetarë

Zgjedhje të qeta në Mitrovicën e Veriut, në Suhodoll kanë votuar mbi 200 qytetarë

Në Suhodoll, fshat i banuar kryesisht me shqiptarë është një nga qendrat më të frekuentuara nga qytetarët të cilët kanë ushtruar të drejtën e tyre për të votuar.

Gazetarja e RTV Dukagjinit e cila po qëndron në Mitrovicën e Veriut, për të parë nga afër procesin e zgjedhjeve atje, ka thënë se të drejtën e votimit në këtë qendër e kanë ushtruar mbi 200 qytetarë ashtu siç e kanë shfrytëzuar pothuajse në numër të njëjtë edhe në Lagjen e Boshnjakëve.


Në këto dy qendra numri i votuesve që kanë të drejtë vote është diku rreth një mijë.

Sipas raportimeve nga qendrat e votimit nuk është ndonjë qytetarë serbë që ka shfrytëzuar të drejtën e votës në komunën e Mitrovicës së Veriut.

“Në bisedat tona me qytetarët kryesisht shqiptarë është thënë se presin që të ndryshojë jeta e tyre në këtë vend pasi dihet se ka pasur incidente të shpeshta dhe presin që kjo të ndryshojë dhe se ky është një moment i duhur që ata të shfrytëzojnë të drejtën në të mirë të komunitetit”.

Në pesë qendrat e hapur në Mitrovicën e Veriut, nuk është se ka pasur ndonjë incident nga mëngjesi e deri më tani dhe gjithçka po shkon sipas planit operativ.

Në trend Lajme

Më shumë
Ndryshimet në skemën sociale, familjet në nevojë që kanë fëmijë mbi pesë vjeç mund të aplikojnë sërish për ndihmë financiare

Ndryshimet në skemën sociale, familjet në nevojë që kanë fëmijë mbi pesë vjeç mund të aplikojnë sërish për ndihmë financiare

Lajme
Vërshohet Podujeva pas reshjeve të shiut, Bulliqi akuzohet për keqqeverisje

Vërshohet Podujeva pas reshjeve të shiut, Bulliqi akuzohet për keqqeverisje

Lajme
Berisha “non grata” në Britani - brenda katër javësh gjykata shpall vendimin

Berisha “non grata” në Britani - brenda katër javësh gjykata shpall vendimin

Lajme
“LDK refuzon farsën e darkave” - Abdixhiku thotë se PDK u instrumentalizua nga pushteti, kërkon dorëheqjen e Qeverisë Kurti

“LDK refuzon farsën e darkave” - Abdixhiku thotë se PDK u instrumentalizua nga pushteti, kërkon dorëheqjen e Qeverisë Kurti

Lajme
KFOR-i mohoi se ishte përfshirë në largimin e terrositëve nga Banjska - Grupi Ndërkombëtar i Krizave ndryshon raportin

KFOR-i mohoi se ishte përfshirë në largimin e terrositëve nga Banjska - Grupi Ndërkombëtar i Krizave ndryshon raportin

Lajme
Mashtrimet e mundshme ndaj pensionistëve, Policia dhe Prokuroria nisin hetimet

Mashtrimet e mundshme ndaj pensionistëve, Policia dhe Prokuroria nisin hetimet

Lajme
Kalo në kategori