LAJMI I FUNDIT:

Zelensky do të takohet me Macronin dhe Scholzin në Paris

Zelensky do të takohet me Macronin dhe Scholzin në Paris

Pas vizitës në Mbretërinë e Bashkuar, Volodymyr Zelensky do të udhëtojë sot për në kryeqytetin francez, Paris.

Reklama

Presidenca franceze ka konfirmuar se presidenti ukrainas do të takohet me Emmanuel Macronin, si dhe me kancelarin gjerman Olaf Scholz.

Zelensky ka vazhduar të ushtrojë presion mbi aleatët perëndimorë duke kërkuar më shumë mbështetje për Ukrainën përpara një ofensive të re të mundshme të Rusisë.

Më herët sot, Britania e Madhe njoftoi se do të forconte mbështetjen e saj duke trajnuar ushtarët ukrainas për të pilotuar me aeroplanët luftarakë modern.

Këto vizita pa dyshim do të nxisin mbështetjen në secilin prej vendeve evropiane, raporton skynews.

Ndryshe, Rusia ka nisur pushtimin e pajustifikueshëm të shtetit ukrainas më 24 shkurt duke shkaktuar mijëra viktima dhe dëme materiale. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Pjesëtarët e Wagnerit zënë rob nënkolonelin rus, pretendojnë se urdhëroi vendosjen e minave për t’i hedhur në erë luftëtarët e Prigozhinit

Pjesëtarët e Wagnerit zënë rob nënkolonelin rus, pretendojnë se urdhëroi vendosjen e minave për t’i hedhur në erë luftëtarët e Prigozhinit

Evropa
Kontrata e publikuar nga Sky News, kjo është prova e parë që Irani po i shet Rusisë municion për luftën në Ukrainë

Kontrata e publikuar nga Sky News, kjo është prova e parë që Irani po i shet Rusisë municion për luftën në Ukrainë

Evropa
U raportua për ‘shpërthim’ në Washington, autoritetet thonë se aeroplani ushtarak shkaktoi zhurmën e madhe

U raportua për ‘shpërthim’ në Washington, autoritetet thonë se aeroplani ushtarak shkaktoi zhurmën e madhe

Amerika
Dy dronë bien në një autostradë në jug nga Moska

Dy dronë bien në një autostradë në jug nga Moska

Evropa
Vullnetarët rusë që luftojnë në krah të Ukrainës, kapin rob disa ushtarë të Putinit

Vullnetarët rusë që luftojnë në krah të Ukrainës, kapin rob disa ushtarë të Putinit

Evropa
Kreu i Wagnerit publikon pamje të heqjes së minave - Prigozhin akuzon Kremlinin se u përpoq t'ia vras mercenarët

Kreu i Wagnerit publikon pamje të heqjes së minave - Prigozhin akuzon Kremlinin se u përpoq t'ia vras mercenarët

Evropa
Kalo në kategori