LAJMI I FUNDIT:

Zelensky thotë se Rusia “po hedh më shumë trupa në betejë” ndërsa Ukraina po përgatitet për një sulm të madh

Zelensky thotë se Rusia “po hedh më shumë trupa në betejë” ndërsa Ukraina po përgatitet për një sulm të madh

Ushtria e Ukrainës po përgatitet për bombardime masive ruse në të gjithë vendin çdo ditë tani.

Reklama

Dhe presidenti Volodymyr Zelensky i tha kombit të tij në fjalimin e natës të dielën se Rusia “ka hedhur më shumë trupa në betejë”, shkruajnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi.

“Ne e shohim këtë presion të shtuar në fusha të ndryshme të vijës së frontit, si dhe presion në fushën e informacionit”, tha ai.

“Është shumë e vështirë në rajonin e Donetskut – ka beteja të ashpra. Por sado e vështirë të jetë dhe sado presion të ketë, ne duhet t’i rezistojmë”.

Paralajmërimet për beteja të ashpra priten në kohën kur ministri i Mbrojtjes, Alexey Reznikov, pritet të zëvendësohet nga shefi i inteligjencës ushtarake Kirill Budanov.

Thashethemet për dorëheqjen e mundshme të Reznikov u shfaqën në mes të skandalit të korrupsionit që ka përfshirë qeverinë e presidentit Zelensky.

Kjo bëri që disa zyrtarë të lartë ukrainas, duke përfshirë guvernatorët e vijës së parë të humbnin punën e tyre muajin e kaluar. /Telegrafi/