LAJMI I FUNDIT:

Zelensky thotë se ai pati një “dialog shumë të rëndësishëm” me senatorët amerikanë në Capitol Hill

Zelensky thotë se ai pati një “dialog shumë të rëndësishëm” me senatorët amerikanë në Capitol Hill

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky e përshkroi takimin e tij me senatorët amerikanë në Capitol Hill të enjten si një “dialog shumë të rëndësishëm”.

“Jemi mirënjohës juve, gazetarëve, senatorëve dhe gjithë të tjerëve që na ndihmoni”, ka thënë lideri ukrainas teksa largohej nga takimi me ligjvënësit.


Zelensky tha se ata “folën për kaq shumë detaje”, megjithëse ai nuk ndau se çfarë ishin ato, shkruan CNN, përcjell Telegrafi.

Ndërsa udhëheqësi i shumicës në Senatin amerikan, Chuck Schumer, u tha gazetarëve se Zelensky i kishte paralajmëruar ata për rreziqet e mos kalimit të më shumë fondeve për Ukrainën.

Zelensky në Shtëpinë e Bardhë - pesë gjërat që Ukraina pritet të kërkojë nga SHBA
Lexo po ashtu Zelensky në Shtëpinë e Bardhë - pesë gjërat që Ukraina pritet të kërkojë nga SHBA

“Kishte një fjali të vetme që i përmbledh të gjitha, dhe unë po e citoj atë fjalë për fjalë atë që tha zoti Zelensky: ‘nëse nuk marrim ndihmën, do ta humbim luftën’. Ky është një citim nga ai”, tha ai.

Ndërsa udhëheqësi i pakicës në Senatin e SHBA, Mitch McConnell shtoi se ishte një “takim i mirë”.

Ndryshe, presidenti Joe Biden do të mirëpresë Zelenskyn në Shtëpinë e Bardhë këtë pasdite (sipas kohës lokale).

Biden po kërkon të dëgjojë një “perspektivë të fushëbetejës” nga Zelensky ndërsa afrohet vjeshta e dytë e luftës, u tha gazetarëve koordinatori i Këshillit të Sigurisë Kombëtare për komunikimet strategjike, John Kirby. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Reagon presidenti iranian, Zelenskyt hatërmbetje me aleatët – detaje dhe pamje, minutë pas minute, rreth ‘hakmarrjes’ së Izraelit ndaj Iranit

Reagon presidenti iranian, Zelenskyt hatërmbetje me aleatët – detaje dhe pamje, minutë pas minute, rreth ‘hakmarrjes’ së Izraelit ndaj Iranit

Botë
Izraeli e njoftoi në minutën e fundit SHBA-në për sulmin ndaj Iranit

Izraeli e njoftoi në minutën e fundit SHBA-në për sulmin ndaj Iranit

Azia
Një fshat i vogël është bërë i famshëm në Itali: Atje dielli nuk bie kurrë, por vendasit kanë një ide gjeniale

Një fshat i vogël është bërë i famshëm në Itali: Atje dielli nuk bie kurrë, por vendasit kanë një ide gjeniale

Evropa

"Iranianët janë shumë të frikësuar"

Botë
Zelensky: Izraeli nuk u la i vetëm me Iranin si ne me Rusinë

Zelensky: Izraeli nuk u la i vetëm me Iranin si ne me Rusinë

Evropa
Ai e shëtiste me veturën e shtrenjtë një të pastrehë meksikan - nuk e kishte ëndërruar që videot e tij do të ishin shkaktar i një bashkimi familjar

Ai e shëtiste me veturën e shtrenjtë një të pastrehë meksikan - nuk e kishte ëndërruar që videot e tij do të ishin shkaktar i një bashkimi familjar

Amerika Latine
Kalo në kategori