LAJMI I FUNDIT:

Zelensky do të vizitojë të martën Shtëpinë e Bardhë ndërsa paketa e ndihmave “ka ngecur” në Kongres

Zelensky do të vizitojë të martën Shtëpinë e Bardhë ndërsa paketa e ndihmave “ka ngecur” në Kongres

Presidenti Joe Biden dhe udhëheqësi i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, do të takohen në Shtëpinë e Bardhë të martën, ndërsa administrata amerikane rrit presionin ndaj Kongresit për të ofruar miliarda të tjera ndihmë për Kievin në luftën e tij me Rusinë.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, vizita ka për qëllim “të nënvizojë angazhimin e palëkundur të Shteteve të Bashkuara për të mbështetur popullin e Ukrainës ndërsa ata mbrojnë veten kundër pushtimit brutal të Rusisë”, tha Shtëpia e Bardhë në një deklaratë të dielën.


“Ndërsa Rusia shton sulmet e saj me raketa dhe dron kundër Ukrainës, udhëheqësit do të diskutojnë nevojat urgjente të Ukrainës dhe rëndësinë jetike të mbështetjes së vazhdueshme të Shteteve të Bashkuara në këtë moment kritik”.

Zyra e Zelensky konfirmoi gjithashtu se ai kishte pranuar ftesën e Biden.

Atij gjithashtu i është kërkuar të flasë në një takim të të gjithë senatorëve.

Biden i ka kërkuar Kongresit një paketë prej 110 miliardë dollarësh të financimit të kohës së luftës për Ukrainën (61.4 miliardë dollarë) dhe Izraelin, së bashku me prioritetet e tjera të sigurisë kombëtare.

Por kërkesa përfshihet në një debat mbi politikën e emigracionit dhe sigurinë kufitare të SHBA-së.

Zelensky udhëtoi për në Buenos Aires për të qenë pjesëmarrës në betimin të dielën të presidentit të ri të Argjentinës, Javier Milei.

Udhëheqësi ukrainas ishte planifikuar t’u drejtohej senatorëve amerikanë me video javën e kaluar, por duhej ta anulonte paraqitjen, sipas udhëheqësit të shumicës në Senat, Chuck Schumer. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Sekuestrimi i anijes 'izraelite': Irani i dërgon mesazh aleatëve të Izraelit

Sekuestrimi i anijes 'izraelite': Irani i dërgon mesazh aleatëve të Izraelit

Azia
A po fillon përshkallëzimi i luftës në Lindjen e Mesme - Irani konfiskon një anije “të lidhur me Izraelin”, reagon Tel Avivi

A po fillon përshkallëzimi i luftës në Lindjen e Mesme - Irani konfiskon një anije “të lidhur me Izraelin”, reagon Tel Avivi

Azia
Dalin pamjet e reja në Sydney, policia e vetme vret sulmuesin që vrau të paktën pesë persona

Dalin pamjet e reja në Sydney, policia e vetme vret sulmuesin që vrau të paktën pesë persona

Australia
Irani po pozicionon mjetet ushtarake

Irani po pozicionon mjetet ushtarake

Azia
Përfundon operacioni i shpëtimit pas aksidentit në një teleferik në Turqi - detajet dhe pamjet e fundit nga vendi i ngjarjes

Përfundon operacioni i shpëtimit pas aksidentit në një teleferik në Turqi - detajet dhe pamjet e fundit nga vendi i ngjarjes

Turqia
Momenti kur një i ri e pengon të dyshuarin për sulm me thikë në Sydney - ai konsiderohet heroi i ri i Australisë

Momenti kur një i ri e pengon të dyshuarin për sulm me thikë në Sydney - ai konsiderohet heroi i ri i Australisë

Australia
Kalo në kategori