LAJMI I FUNDIT:

Zelensky mbërrin në SHBA për Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së

Zelensky mbërrin në SHBA për Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së

Presidenti ukrainas dhe Zonja e Parë konfirmuan se zbarkuan në SHBA, përpara një jave të nivelit të lartë të Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së në Nju Jork dhe një vizite në Uashington.

Reklama

Në një postim në X, Volodymyr Zelensky konfirmoi se do të takohet me presidentin amerikan Joe Biden dhe udhëheqësit e Kongresit, si dhe me zyrtarë ushtarakë dhe të biznesit.

Një nga ngjarjet e para në itinerarin e presidentit Zelensky është një vizitë në Spitalin Universitar të Staten Island, ku ai do t’i nderojë ushtarët ukrainas me çmime, transmeton Telegrafi.

Ndryshe kjo nuk është vizita e parë e presidentit ukrainas që nga fillimi i pushtimit rus në vendin e tij. Ai më herët ishte takuar me Bidenin në Shtëpinë e Bardhë dhe kishte takuar zyrtarë të lartë të shtetit më të fuqishëm në botë.

Në anën tjetër Shtetet e Bashkuara janë mbështetësit më të mëdhenj të ukrainasve që kur rusët filluan pushtimin e shtetit  evropian.

Deri më tani kanë dhuruar dhjetëra miliardë dollarë armë të ndryshme duke filluar nga artileria e deri te mjetet e ndryshme artilerike. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Polonia nuk do t’i dërgojë më armë Ukrainës, reagon Pentagoni

Polonia nuk do t’i dërgojë më armë Ukrainës, reagon Pentagoni

Amerika
Shefi i NATO-s thotë se dobësimi i Rusisë mund t'i lejojë SHBA-së të intensifikojë përpjekjet për t'iu kundërvënë Kinës

Shefi i NATO-s thotë se dobësimi i Rusisë mund t'i lejojë SHBA-së të intensifikojë përpjekjet për t'iu kundërvënë Kinës

Botë
'Serbia nuk ndahet nga Rusia', kësaj radhe pjesë e listës së vendeve mike për shkëmbime financiare

'Serbia nuk ndahet nga Rusia', kësaj radhe pjesë e listës së vendeve mike për shkëmbime financiare

Serbia
Erdogan: Nuk jam dakord me qasjen negative ndaj Putinit

Erdogan: Nuk jam dakord me qasjen negative ndaj Putinit

Turqia
E konfirmojnë ukrainasit: Ne qëndrojmë prapa shpërthimeve të sotme në Krime

E konfirmojnë ukrainasit: Ne qëndrojmë prapa shpërthimeve të sotme në Krime

Evropa
Mjekët kroatë i hoqën gruas 73-vjeçare një tiroid gati dy kilogramë

Mjekët kroatë i hoqën gruas 73-vjeçare një tiroid gati dy kilogramë

Kroacia
Kalo në kategori