LAJMI I FUNDIT:

Zelensky: Çdo fitore e Rusisë mund të jetë e rrezikshme

Zelensky: Çdo fitore e Rusisë mund të jetë e rrezikshme

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky paralajmëroi se nëse Ukraina humb Bahmutin, Moska mund të punojë në mbështetjen ndërkombëtare për një marrëveshje që do të kërkonte kompromise të papranueshme nga Kievi.

Reklama

Ai ftoi gjithashtu liderin e Kinës, Xi Jinping, i cili ishte së fundmi në Moskë, të vizitojë edhe Kievin, transmeton Telegrafi.

“Nëse Bakhmuti bie në duart e forcave ruse, presidenti i tyre Vladimir Putin ‘do ta shiste’ këtë fitore Perëndimit, popullit të tij, Kinës dhe Iranit”, tha Zelensky gjatë një interviste dhënë për Associated Press.

Ministria e Jashtme e Rusisë shpërndau një video të rrejshme për “ushtarët ukrainas”, e shlyen pasi u zbulua e vërteta
Lexo po ashtu Ministria e Jashtme e Rusisë shpërndau një video të rrejshme për “ushtarët ukrainas”, e shlyen pasi u zbulua e vërteta

Presidenti ukrainas realizoi intervistën për AP-në, derisa ishte në trenin që vazhdimisht lëvizte nga njëri qytet në tjetrin për arsye sigurie.

Zelensky shprehu shqetësimin se do të kishte një rënie të mbështetjes në SHBA.

“Shtetet e Bashkuara e kuptojnë vërtet se nëse ndalojnë së ndihmuari, ne nuk do të fitojmë”, tha ai.

Pranoi se humbja e Bakhmutit, për të cilin thuhet se po zhvillohen betejat e ashpra tash e shtatë muaj dhe që është beteja më e gjatë në këtë luftë, do të ishte më shumë një humbje e kushtueshme politike sesa humbje taktike. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Historia e 'rrjetit prej rreth 8 mijë bunkerësh nëntokësorë' në Zvicër, që janë bërë sërish të nevojshëm për ushtrinë

Historia e 'rrjetit prej rreth 8 mijë bunkerësh nëntokësorë' në Zvicër, që janë bërë sërish të nevojshëm për ushtrinë

Evropa
Ministri i jashtëm rus thotë se SHBA-ja është “drejtpërdrejt në luftë” me Moskën

Ministri i jashtëm rus thotë se SHBA-ja është “drejtpërdrejt në luftë” me Moskën

Evropa
Si përgatiten snajperistët

Si përgatiten snajperistët "Fantazmë" të Ukrainës drejt një misioni luftarak

Evropa
Norvegjia arrestoi ish-komandantin e Wagnerit që tentoi të kthehej në Rusi

Norvegjia arrestoi ish-komandantin e Wagnerit që tentoi të kthehej në Rusi

Evropa
Forcat ukrainase po avancojnë në jug të Bakhmutit

Forcat ukrainase po avancojnë në jug të Bakhmutit

Evropa
Po mundohej të gjuante dronin sulmues të ukrainasve, ushtari rus e pëson keq kur predha i bie në kokë duke e lënë pa ndjenja

Po mundohej të gjuante dronin sulmues të ukrainasve, ushtari rus e pëson keq kur predha i bie në kokë duke e lënë pa ndjenja

Evropa
Kalo në kategori