LAJMI I FUNDIT:

Zelensky bën një vizitë të paparalajmëruar në Kanada

Zelensky bën një vizitë të paparalajmëruar në Kanada
Reklama

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka bërë një vizitë të paparalajmëruar për të mbledhur mbështetje për vendin e tij.

Sipas raportimeve kanadeze, kryeministri i Kanadasë e takoi Zelenskyn në pistën e Otavës, transmeton Telegrafi.


Ky është udhëtimi i parë i Zelenskyt në Kanada që kur Rusia nisi pushtimin e Ukrainës në vitin 2022.

Zelensky mbërriti nga Washingtoni ku ishte takuar me presidentin amerikan Joe Biden dhe politikanë të tjerë.

Presidenti i Ukrainës ishte në Washington me shpresën për të siguruar fonde të mëtejshme për të ndihmuar vendin e tij të luftojë forcat pushtuese ruse.

Më herët gjatë javës, ai u kërkoi udhëheqësve botërorë të vazhdojnë të mbështesin Ukrainën në Kombet e Bashkuara në New York.

Por tensionet diplomatike janë në rritje, pasi Zelensky kritikoi Poloninë, Sllovakinë dhe Hungarinë, për ndalimin e importeve të grurit ukrainas. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
E mbajtur peng për dy javë, gruaja e moshuar izraelite thotë se takoi shefin e Hamasit në tunelet e Gazës - tregon se çfarë i tha dhe si reagoi ai

E mbajtur peng për dy javë, gruaja e moshuar izraelite thotë se takoi shefin e Hamasit në tunelet e Gazës - tregon se çfarë i tha dhe si reagoi ai

Botë
Ajo po konsiderohet si ‘hero’: Momenti kur gruaja izraelite ‘ia nguli sytë’ militantit të maskuar dhe me automatik të Hamasit, teksa po lirohej pas 53 ditësh e mbajtur peng

Ajo po konsiderohet si ‘hero’: Momenti kur gruaja izraelite ‘ia nguli sytë’ militantit të maskuar dhe me automatik të Hamasit, teksa po lirohej pas 53 ditësh e mbajtur peng

Botë
Dy të vrarë dhe tetë të plagosur nga të shtënat në një stacion autobusi në Jerusalem – publikohen pamjet që tregojnë momentin e sulmit

Dy të vrarë dhe tetë të plagosur nga të shtënat në një stacion autobusi në Jerusalem – publikohen pamjet që tregojnë momentin e sulmit

Botë
Ndërron jetë Henry Kissinger, sekretari i shtetit në kohën e presidentëve Nixon dhe Ford

Ndërron jetë Henry Kissinger, sekretari i shtetit në kohën e presidentëve Nixon dhe Ford

Amerika
Pas Finlandës, edhe Estonia pritet ta mbyllë kufirin e saj me Rusinë

Pas Finlandës, edhe Estonia pritet ta mbyllë kufirin e saj me Rusinë

Evropa
Çfarë parasheh plani ambicioz i NASA-s për ndërtimin e shtëpive në Hënë deri në vitin 2040?

Çfarë parasheh plani ambicioz i NASA-s për ndërtimin e shtëpive në Hënë deri në vitin 2040?

Botë
Kalo në kategori