LAJMI I FUNDIT:

Zelanda e Re do t’i vendos taksa lopëve dhe delëve

Zelanda e Re do t’i vendos taksa lopëve dhe delëve

Zelanda e Re ka shpalosur një plan për të taksuar gromësimën (gazrat e stomakut) të deleve dhe bagëtive në një përpjekje për të trajtuar një nga burimet më të mëdha të vendit të gazrave serrë.

Reklama

Kjo do ta bënte vendin e parë në botë që do t’i ngarkonte fermerët me faturë për emetimet e metanit nga kafshët që ata mbajnë, transmeton Telegrafi.

Zelanda e Re është shtëpia e pak më shumë se pesë milionë njerëzve, së bashku me rreth 10 milionë bagëti dhe 26 milionë dele.

Pothuajse gjysma e totalit të emetimeve të gazrave serrë të këtij vendi vijnë nga bujqësia, kryesisht metani.

Megjithatë, emetimet bujqësore nuk janë përfshirë më parë në skemën e tregtimit të emetimeve të Zelandës së Re, e cila është kritikuar nga ata që bëjnë thirrje që qeveria të bëjë më shumë për të ndaluar ngrohjen globale.

“Nuk ka dyshim se ne kemi nevojë të zvogëlojmë sasinë e metanit që po hedhim në atmosferë dhe një sistem efektiv për faturimin e emetimeve për bujqësinë do të luajë një rol kyç në mënyrën se si ta arrijmë këtë”, tha ministri i ndryshimeve klimatike i Zelandës së Re, James Shaw. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Inteligjenca britanike: Për çdo 48 centimetra të fituara në Bakhmut, një ushtar rus është vrarë ose plagosur

Inteligjenca britanike: Për çdo 48 centimetra të fituara në Bakhmut, një ushtar rus është vrarë ose plagosur

Evropa
Erdogan zbuloi përbërjen e qeverisë së re, vetëm dy ministra kanë mbetur në detyrë - diplomacia do të udhëhiqet nga ish-shefi i inteligjencës

Erdogan zbuloi përbërjen e qeverisë së re, vetëm dy ministra kanë mbetur në detyrë - diplomacia do të udhëhiqet nga ish-shefi i inteligjencës

Turqia
Zelensky sqaroi se çfarë duhet të bëjë Rusia, për një zgjidhje

Zelensky sqaroi se çfarë duhet të bëjë Rusia, për një zgjidhje "diplomatike" të luftës në Ukrainë

Evropa
Hungarezët zemërojnë përsëri ukrainasit, qeveria publikoi një video në të cilën Krimea shfaqej si pjesë e Rusisë

Hungarezët zemërojnë përsëri ukrainasit, qeveria publikoi një video në të cilën Krimea shfaqej si pjesë e Rusisë

Evropa
Operatori ukrainas i dronit arrin ta shmang raketën ruse nga sistemi raketor Tor-2M, më pas e shkatërroi

Operatori ukrainas i dronit arrin ta shmang raketën ruse nga sistemi raketor Tor-2M, më pas e shkatërroi

Evropa
Pse u shit për 34 milionë dollarë një parcelë me rërë në Dubai?

Pse u shit për 34 milionë dollarë një parcelë me rërë në Dubai?

Azia
Kalo në kategori