LAJMI I FUNDIT:

Zeka tha se Specialja ka kërkuar që Azem Syla të mos largohet nga Kosova, reagojnë avokati Berisha dhe deputeti Hoxha

Zeka tha se Specialja ka kërkuar që Azem Syla të mos largohet nga Kosova, reagojnë avokati Berisha dhe deputeti Hoxha

Avokati mbrojtës i Azem Sylës, Besnik Berisha dhe deputeti Sejdi Hoxha kanë reaguar ndaj deklaratës së ish-deputetit Milaim Zeka, që Specialja ka dhënë urdhër që Azem Syla të mos largohet nga Kosova këtë javë.

Reklama

Berisha në reagimin e tij të bërë ka thënë se deklarata e Zekës është e pavërtetë, transmeton Telegrafi.

“Z. Azem Syla nuk ka kontaktuar asnjëherë me asnjë Prokuror dhe i gjithë komunikimi me prokurorët e Specialiuzar deri më tani është zhvilluar përmes meje si mbrojtës i tij. Deri më sot, nuk ka asnjë kërkesë të tillë nga Prokurorët e Specializuar, madje as që mund të ketë kërkesë të kësaj natyre, sepse liria e lëvizjes nuk mund të cenohet nga askush, pa një vendim të Gjykatës”, thuhet në reagimin e tij.

Tutje ai ka thënë, se nuk ka asnjë logjike të ketë aktakuzë nga Dhomat e Specializuara kundër Azem Sylës.

“Pavarësisht kësaj, nga ajo që unë kam perceptuar me rastin e intervistimit të z. Syla në Hagë si dhe bazuar në zhvilimet e fundit, gjykoj se nuk ka asnjë logjike juridike që të ketë aktakuzë nga Dhomat e Specializuara kundër z. Azem Syla”, pohoi ai.

Milaim Zeka: Prokurorët e Speciales i kanë thënë Azem Sylës mos të largohet nga Kosova
Lexo po ashtu Milaim Zeka: Prokurorët e Speciales i kanë thënë Azem Sylës mos të largohet nga Kosova

Deklaratën e Zekës për Azem Sylën e ka quajtur të pavërtetë edhe deputeti i PDK-së, Sejdi Hoxha.

Hoxha kërkoi të mos shqetësohen familjet me deklarata të tilla.

“Nuk është hera e parë që jepen lajme të tilla të pavërteta, nuk është e vërtetë që Milaim Zeka ka kontaktuar me Azem Sylën, as direkt e as indirekt, prandaj deklaratat e tilla janë në kundërshtim me çdo etikë profesionale. Nuk është mirë me u shqetësu familjet, në fund të fundit ai është deklaruar se do ti përgjigjet drejtësisë. Nuk është e vërtete që Zeka ka kontaktuar me Sylën”, tha ai në një lidhje telefonike në kanal 10, ku i pranishëm ishte edhe Zeka.

Pas deklaratës së Hoxhës, Zeka insistoi se ka kontakte me Sylën dhe se me të është takuar para një muaji./Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Borrell paraqet tri kërkesa për tejkalimin e krizës në veri, 'dështimi i tyre do të ketë pasoja të rënda'

Borrell paraqet tri kërkesa për tejkalimin e krizës në veri, 'dështimi i tyre do të ketë pasoja të rënda'

Lajme
Kurti flet me zyrtarin e Shtëpisë së Bardhë dhe tre senatorë amerikanë, thotë të ndalet dhuna e grupeve të mbështetura nga Beogradi

Kurti flet me zyrtarin e Shtëpisë së Bardhë dhe tre senatorë amerikanë, thotë të ndalet dhuna e grupeve të mbështetura nga Beogradi

Lajme
Trazirat në veri, Rama: Kurti e Osmani nuk kërkuan të konsultohen me mua - nuk jam baba i Kosovës

Trazirat në veri, Rama: Kurti e Osmani nuk kërkuan të konsultohen me mua - nuk jam baba i Kosovës

Lajme

"1000 vjet në dy minuta" - gazetarja e CNN-it shpjegon historinë mes Kosovës dhe Serbisë

Politikë
Kurti: Mua më ka zgjedhur populli, s’jam emëruar nga ambasadori

Kurti: Mua më ka zgjedhur populli, s’jam emëruar nga ambasadori

Lajme
Berisha për situatën në Kosovë: Një nga nxitësit ka qenë direkt Edi Rama

Berisha për situatën në Kosovë: Një nga nxitësit ka qenë direkt Edi Rama

Lajme
Kalo në kategori