Çfarë ndodh saktësisht në trup kur merrni Viagra? Sa shpejt e ngre ‘mikun’ tuaj, kur efekti është më i fortë dhe në cilin rast nuk funksionon

Brenda gjysmë ore pas marrjes së Viagrës, një burrë mund të kthehet me vetëbesim në dhomën e gjumit, i sigurt se nuk do të “turpërohet”.

“Pilula blu” fillimisht ishte menduar për trajtimin e hipertensionit dhe angina pectoris. Megjithatë, rezultoi se nuk tregoi rezultate domethënëse në përmirësimin e gjendjes së pacientëve me anginë pectoris, por për këtë arsye ishte efektive për problemet me potencë. Pra, në vitin 1998, FDA miratoi përdorimin e këtij ilaçi për trajtimin e mosfunksionimit erektil. Megjithatë, duhet theksuar se në disa raste mund të ketë efekte të padëshiruara.

Reklama

Disfunksioni erektil (ED) përkufizohet si paaftësia për të arritur dhe mbajtur një ereksion dhe prek meshkujt e të gjitha moshave, megjithëse është më i zakonshëm tek të moshuarit. Është vlerësuar se gjysma e të gjithë anëtarëve të seksit më të fortë midis moshës 40 dhe 70 vjeç do të kenë ED deri në një farë mase, transmeton Telegrafi.

Reklama

Si funksionon Viagra?

Ereksioni ndodh kur lirohet një proteinë e quajtur guanosine monofosfat ciklik (cGMP). Ajo bën që muret e enëve të gjakut të relaksohen, duke lejuar që gjaku të “vrapojë” në penis, duke e bërë atë “të fortë”. Proteina e quajtur fosfodiesteraza e tipit 5 (PDE-5) zbërthen cGMP-në, duke ndaluar ereksionin. Te njerëzit që kanë probleme me ereksionin, PDE-5 mund të funksionojë shumë shpejt.

Reklama

Viagra funksionon duke bllokuar punën e PDE-5, përbërësit e ilaçit lidhen me këtë proteinë në mënyrë që të mos mund të shpërbëjë cGMP-në. Në atë mënyrë organi gjenital mashkullor ruan forcën dhe “ngurtësinë” optimale.

Viagra, ose sildenafil – që është emri i saj mjekësor, merret nga një numër i madh meshkujsh që nuk kanë probleme me ED, por duan të përmirësojnë performancën në shtrat dhe të mbajnë ereksionin për një kohë të gjatë. Sipas “Superdrug Online Doctor”, një studim i rreth 4.000 burrave me ED të cilët u trajtuan me Viagra zbuloi një rritje të qartë në forcën e ereksionit. Përpara se të merrnin “pilulën blu”, 58.7 për qind e meshkujve e vlerësuan qëndrueshmërinë e ereksionit të tyre me 1 ose 2, gjë që konsiderohet e pamjaftueshme për penetrim.

Reklama
Reklama

Megjithatë, pas katër javësh trajtim, 96.3 për qind zbuluan se ishin në gjendje të arrinin një ereksion të shkallës së tretë ose të katërt të ngurtësisë. Rreth 63.6 për qind arritën një ereksion të shkallës së katërt, i cili konsiderohet më i larti i mundshëm.

Sa shpejt funksionon?

Ja çfarë ndodh kur merrni Viagra…

12 minutat e para

Ilaçi absorbohet shpejt në trup. Disa meshkuj mund të arrijnë një ereksion brenda 12 minutave. Viagra hyn në enët e gjakut të trupit, gjë që me kalimin e kohës çon në fortësinë e organit seksual. Është gjithashtu e rëndësishme të theksohet se një mashkull duhet të jetë i emocionuar që “pilula blu” të funksionojë, prandaj – ai ka nevojë për një stimul erotik.

Reklama
Reklama

Pas 27 minutash

Kjo është koha mesatare që u duhet burrave për të pasur një ereksion pas marrjes së Viagrës, sipas “Superdrug”-it. Një studim në “British Journal of Clinical Pharmacology” zbuloi se burrave me ED u duheshin 12 deri në 70 minuta për të pasur një ereksion pas marrjes së ilaçit. Mesatarja është rreth 27 minuta për shumicën e meshkujve që u studiuan.

Koha maksimale potenciale për të arritur një ereksion është 57 minuta.

“Pilula blu” arrin kulmin e saj brenda një ore pas marrjes së saj. Në këtë moment, organi seksual arrin ngopjen më të lartë të gjakut, prandaj mjekët rekomandojnë që burrat ta marrin atë një orë para marrëdhënies. Duhet të theksohet se efekti mund të vonohet nëse viagra merret me ushqim.

Reklama
Reklama

Sa zgjat efekti?

Një studim i publikuar në “Journal of Sexual Medicine” tregoi se meshkujt mund të ruanin një ereksion mesatarisht 33 minuta deri në një orë pasi kishin marrë “pilulën blu”. Në të njëjtin studim, burrat që morën një placebo mund të mbanin ereksionin vetëm për shtatë minuta.

Pas katër orësh, Viagra është më e lartë në “gjysmë”, më saktë, e pranishme në gjak gjysmë më pak se një orë pas marrjes së saj. Paralajmërimi për ilaçin thotë se “nëse keni një ereksion që zgjat më shumë se katër orë”, duhet të kërkoni këshilla mjekësore. Kjo vlen vetëm nëse burri ka përjetuar një ereksion të gjatë katër orësh dhe të vazhdueshëm.

Reklama

Dhjetë orë më vonë

Ju mund të mendoni se ilaçi është larguar nga sistemi juaj – por jo. Një burrë mund të ketë ende një ereksion 10 orë pas marrjes së ilaçit me të njëjtën qëndrueshmëri si një ose dy orë pas marrjes së tij. Edhe pas 12 orësh, ky efekt është ende i mundur, por kohëzgjatja mesatare zvogëlohet.

Reklama

24 orë më vonë

Deri më tani, shumica e gjurmëve të ilaçit janë zhdukur nga qarkullimi i gjakut. Rekomandohet që meshkujt të mos marrin më shumë se një dozë Viagra në një periudhë 24-orëshe. Ndryshe mund të shfaqen efekte anësore, si ndryshim i shikimit, marramendje dhe hundë të mbyllura… /Telegrafi/