LAJMI I FUNDIT:

Zbulohet plani i ri i NATO-s për Ukrainën – 300 mijë ushtarë do të jenë në gjendje gatishmërie

Zbulohet plani i ri i NATO-s për Ukrainën – 300 mijë ushtarë do të jenë në gjendje gatishmërie

“Pa shkelur çizmja e trupave të aleancës në tokën ukrainase”, siç mëson gazeta italiane Corriere Della Sera, kjo është një nga frazat kyçe që përmban draft dokumenti që do të miratohet në samitin e NATO-s të planifikuar për 9-11 korrik në Uashington.

Është një plan për Ukrainën në të cilin theksohet qartë se aleanca më e fuqishme ushtarake në botë nuk do të dërgojë ushtarë të anëtarëve të saj për të luftuar në atë vend.


Strategjia e diktuar nga Shtetet e Bashkuara nuk do të ndryshojë. Në të njëjtën kohë, megjithatë, udhëheqësit perëndimorë po përgatisin një ndryshim në strategji, ka mësuar Corriere.

Ndryshimi më i madh në strategjinë e Perëndimit

Deri më tani, ministri amerikan i Mbrojtjes, Lloyd Austin udhëhoqi të ashtuquajturin Grupi Ramstein, domethënë grupi i 50 vendeve që mbështesin ushtrinë e presidentit ukrainas, Volodymyr Zelenskyt. Në samitin e korrikut, megjithatë, do të vendoset që kjo detyrë të transferohet në selinë e NATO-s në Bruksel.

Masa ka një arsye praktike: 99 për qind e materialit të dorëzuar në Kiev vjen nga 32 partnerë të NATO-s. Por, ka edhe një shpjegim politik: veprimet e bllokut perëndimor do të jenë kështu më unanime në sytë e opinionit publik të vendeve anëtare, por edhe në sytë e presidentit rus, Vladimir Putin, transmeton Telegrafi.

Forcimi i krahut lindor

Gjithashtu u vendos që NATO do të vazhdojë të forcojë krahun e saj lindor. Brenda pak javësh, Aleanca do të jetë në gjendje të llogarisë në një forcë prej 300 mijë ushtarësh të gatshëm për t’u vendosur përgjatë vijës që shkon nga Baltiku në Bullgari.

Në të njëjtën kohë, shkruan Corriere, ka frikë se rusët mund të thyejnë linjat e mbrojtjes lindore në Ukrainë.

Qytete si Kharkiv dhe Odessa u lanë objektiva të pambrojtura dhe të lehta për bombardimet e Putinit. Nevojitet urgjentisht sisteme të mbrojtjes së artilerisë së rëndë dhe kundërajrore.

Kjo është arsyeja pse Austin po thërret një nga një liderët e vendeve që kanë bateritë kundër raketave Patriot. Ukrainasit llogaritën se u duheshin 25 për të mbrojtur të gjithë territorin; shtatë do të mjaftonin për të mbrojtur qendrat kryesore urbane. Në fletoren e Austin, megjithatë, aktualisht janë shënuar vetëm dy bateri Patriot, të disponueshme nga Gjermania dhe Spanja.

Si të merrni Patriotët?

Holanda ra dakord të blejë Patriotët nga anëtarët që nuk janë të gatshëm t’i japin Ukrainës. Greqia gjithashtu konsideroi seriozisht dërgimin e baterive të veta, por kryeministri Kyriakos Mitsotakis përfundimisht vendosi kundër.

Një vendim i ngjashëm u mor në Varshavë. Austin dhe Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg po rrisin gjithashtu presionin ndaj Suedisë dhe Rumanisë.

“Nuk është shumë vonë, paketa e re e ndihmës së SHBA-së do t’i mundësojë Ukrainës t’i rezistojë ofensivës ruse”, tha Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken në samitin e G7.

Michael O’Hanlon, analist në Institutin Brookings në Uashington, vlerëson se “përparimet ruse mund të rriten midis 10 dhe 20 për qind në krahasim me ritmin aktual”. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Gjermania forcon të drejtat e të huajve pa nënshtetësi, shkak bëhet një djalë nga Kosova

Gjermania forcon të drejtat e të huajve pa nënshtetësi, shkak bëhet një djalë nga Kosova

Botë
Historia e

Historia e "semaforit me tri ngjyra" dhe a do të na duhet një ngjyrë e katërt, e re?

Botë
Kishte rreth 200 njerëz brenda – momenti i sulmit të qendrës tregtare në Kharkiv të Ukrainës, nga i cili mbetën disa të vdekur

Kishte rreth 200 njerëz brenda – momenti i sulmit të qendrës tregtare në Kharkiv të Ukrainës, nga i cili mbetën disa të vdekur

Botë
Zelensky: Na lejoni të godasim objektivat brenda Rusisë

Zelensky: Na lejoni të godasim objektivat brenda Rusisë

Botë
SHBA do të heqë

SHBA do të heqë "ngrirjen e shitjeve të armëve sulmuese" në Arabinë Saudite?

Botë
Një ‘rekord humbjesh ditore’ u mposht tri herë në dy javët e fundit teksa Rusia humbi gjysmë milioni trupa në Ukrainë - thotë Kievi

Një ‘rekord humbjesh ditore’ u mposht tri herë në dy javët e fundit teksa Rusia humbi gjysmë milioni trupa në Ukrainë - thotë Kievi

Botë
Kalo në kategori