LAJMI I FUNDIT:

Zbulohet arsyeja e vërtetë pse dritaret e aeroplanit kanë vrima të vogla

Zbulohet arsyeja e vërtetë pse dritaret e aeroplanit kanë vrima të vogla

Shumë pasagjerë mund të kenë pikasur disa vrima të vogla te dritaret e aeroplanit, por mund t’u mos u kenë kushtuar vëmendje.

Tani, një stjuardesë ka treguar se çfarë janë ato dhe çfarë shërbejnë, shkruan The Mirror.


Henny Lim e cila punon me kompaninë ajrore me bazë në Filipine, ka thënë se nuk ka asgjë për t’u shqetësuar nëse i pikasni ato në aeroplan.

Ajo tha se këto vrima janë thelbësore për sigurinë e aeroplanit.

“Vrimat e vogla ndihmojnë në balancimin e ndryshimit të presionit midis kabinës dhe ajrit të jashtëm”, shpjegoi Lim.

Dritaret në aeroplanë përbëhen nga tre shtresa xhami dhe akriliku, të cilat punojnë së bashku për t’i mbajtur pasagjerët të izoluar dhe të sigurt. Vrimat janë atje për të krijuar një fluks ajri të rregulluar i cili gjithashtu redukton stresin në dritare nga presioni i ajrit. /Telegrafi/

Në trend Stil

Më shumë
Ky vullkan në Antarktik hedh 80 gramë ar në ditë me vlerë 6000 dollarë në ajrin e akullt

Ky vullkan në Antarktik hedh 80 gramë ar në ditë me vlerë 6000 dollarë në ajrin e akullt

Udhëpërshkrime
Si të blini dhe vishni një kostum: Ekziston një rregull i madh kur bëhet fjalë për xhaketat me tre kopsa

Si të blini dhe vishni një kostum: Ekziston një rregull i madh kur bëhet fjalë për xhaketat me tre kopsa

Stil
A duhet diskutuar rroga me kolegët dhe miqtë?

A duhet diskutuar rroga me kolegët dhe miqtë?

Lifestyle
Marrëveshja për pagën? Ky truk i thjeshtë është shumë i fuqishëm, sipas një studimi të ri

Marrëveshja për pagën? Ky truk i thjeshtë është shumë i fuqishëm, sipas një studimi të ri

Këshilla Lifestyle
Shtëpi montazhi që nuk e keni parë deri tani: Ja se si ndërtohet shtëpia nga tullat prej druri

Shtëpi montazhi që nuk e keni parë deri tani: Ja se si ndërtohet shtëpia nga tullat prej druri

Dizajn dhe Arkitekturë
10 shprehjet më të veçanta të dashurisë

10 shprehjet më të veçanta të dashurisë

Lifestyle
Kalo në kategori