LAJMI I FUNDIT:

Zbulohen qytetet më të shtrenjta në botë për të jetuar

Zbulohen qytetet më të shtrenjta në botë për të jetuar

Cyrihu dhe Singapori konsiderohen si qytetet më të shtrenjta për të jetuar ndërsa Damasku në Siri vlerësohet si qyteti më i lirë për të jetuar.

Sipas një raporti të ri të publikuar sot me 30 nëntor, Cyrihu dhe Singapori, janë qytetet më të shtrenjta në botë për të jetuar.

Vitin e kaluar vendi i parë i takonte New Yorkut, i cili tani ka zbritur në pozitën e dytë, së bashku me Gjenevën.

Vendi i tretë i takon Hong Kongut, ndërsa Londra paraqitet në pozitën e nëntë, raporton dailymail.

Raportohet se qyteti më i lirë është shpallur kryeqyteti i Sirisë, Damasku dhe i dyti më i liri, kryeqyteti i Iranit, Teherani.

Kjo renditje u hartua duke analizuar çmimin e 200 produkteve në 173 qytete, duke përfshirë ushqimin, veshjen, karburantet dhe faturat e shërbimeve.

Ky raport arriti në përfundimin se kriza globale e kostos së jetesës është ende në vazhdim, pasi çmimi i mallrave dhe shërbimeve të përditshme po rritet mesatarisht me 7.4 për qind nga viti në vit.
Megjithatë, sipas tij, kostot e energjisë dhe ujit, janë më pak të goditura nga inflacioni.

Kjo nënkupton se po lehtësohet rritja e çmimeve të energjisë të shkaktuar nga pushtimi rus i Ukrainës.

Sondazhi u krye para fillimit të luftës Izrael-Hamas, e cila ka ndikuar në kurset e këmbimit në shtetin izraelit dhe mund të ketë ndikuar edhe në rritjen e çmimeve, theksojnë studiuesit.

Sipas Upsana Dutt, rritjet e çmimeve janë lehtësuar që kur Kina hoqi kufizimet për COVID-19 vitin e kaluar dhe që nga pushtimi i Ukrainës nga Rusia. /Telegrafi/


Në trend Botë

Më shumë
“Jo, Sami, mos më lër”, gruaja palestineze mundohet ta rikthejë në jetë bashkëshortin

“Jo, Sami, mos më lër”, gruaja palestineze mundohet ta rikthejë në jetë bashkëshortin

Azia
“Mesdita kundër Putinit”, çfarë shkruan në testamentin politik të Navalnyt

“Mesdita kundër Putinit”, çfarë shkruan në testamentin politik të Navalnyt

Evropa
Pamje që tregojnë sesi ushtrisë ruse i mungon profesionalizmi në fushëbetejë – gabimet që u kanë kushtuar edhe me jetë

Pamje që tregojnë sesi ushtrisë ruse i mungon profesionalizmi në fushëbetejë – gabimet që u kanë kushtuar edhe me jetë

Evropa
Publikohen pamjet e një burri duke medituar në Himalaje - të gjithë po e shohin me mosbesim dhe po pyesin nëse është montazh?!

Publikohen pamjet e një burri duke medituar në Himalaje - të gjithë po e shohin me mosbesim dhe po pyesin nëse është montazh?!

Botë
Askush nuk guxon ta gjykojë pushtimin rus të Ukrainës - një grua rrahet brutalisht pasi e kritikoi një ish-pjesëtar të luftës

Askush nuk guxon ta gjykojë pushtimin rus të Ukrainës - një grua rrahet brutalisht pasi e kritikoi një ish-pjesëtar të luftës

Evropa
Kush mund ta udhëheq opozitën ruse pas Navalnyt

Kush mund ta udhëheq opozitën ruse pas Navalnyt

Evropa
Kalo në kategori