LAJMI I FUNDIT:

​Zbardhja e fatit të të zhdukurve, Hoti: Projektligji afër finalizimit

​Zbardhja e fatit të të zhdukurve, Hoti: Projektligji afër finalizimit

Kryetari i Komisionit Qeveritar për Persona të Zhdukur, Andin Hoti ka thënë se Ligji për Personat e Zhdukur është afër finalizimit, por nuk kanë arritur dakordim për të involvuar kërkesat e familjarëve të personave të zhdukur.

Reklama

Hoti para anëtarëve të Komisionit për të Drejtat e Njeriut, ka theksuar se qëllimi i tyre është zbardhja e fatit të personave të zhdukur dhe termi i vendosur për këta persona në deklaratën për personat e zhdukur, qëllim ka trajtimin e dinjitetshëm.

“Është termi personat e zhdukur me forcë, nuk ka ekzistuar askund. Termin personat e zhdukur me forcë e kemi futur në takimin e Brukselit. Jemi pajtuar që ky term të përdoret. Nuk ekziston term personat e zhdukur me dhunë në gjuhën angleze. Nëse shfletoni internetin do të gjeni këtë shprehje. Ne nuk merremi me dënime, me ngritje të padive, qëllimi i komisionit është zbardhja e fatit të personave të zhdukur”, ka deklaruar Hoti.

Ai tutje ka thënë se ka arsye të mjaftueshme që të mos i besojë Serbisë. Sipas tij, në sekonda të fundit në takimin e Ohrit kanë arritur ta fusin në aneks marrëveshje çështjen e personave të zhdukur, raporton KP.

“Ne kemi arritur që BE-në ta kemi direkte për çështjen e personave të zhdukur. Në Komisionin e përbashkët, ajo dot ë jetë bashkë me ne në këtë proces. Parashihet që brenda 60 ditëve të miratimit të deklaratës, do të formohet komisioni i përbashkët dhe implementimi i deklaratës”, ka deklaruar Hoti.

Kryetari i Komisionit Qeveritar ka shtuar se kanë arritur të harmonizojnë të dhënat përgjatë viteve.

Ndërsa, deputetja nga PDK-ja, Ariana Musliu Shoshi ka thënë se në Komision do të duhej të raportonte zëvendëskryeministri, Besnik Bislimi, i cili sipas saj, ka bërë pazare.

Hoti ka folur edhe për ndryshimin e statusit, për çka edhe Musliu-Shoshi e ka përmendur.

“Unë nuk jam i shqetësuar, i shqetësuar dhe i dëshpëruar jam me disa media për keqpërdorimin e sinqeritetit tim. Unë kam bërë një ndryshim teknik në status, disa media më kanë quajtur edhe gënjeshtar. Fjalën dhunë dhe forcë e kam përmendur në tekst”, ka përfunduar ai.

Në trend Lajme

Më shumë
Sulmi terrorist në veri, Vuçiqi e anuloi konferencën për shtyp të Petkoviqit, duke i bërtitur: “Çka do të thuash ti, kush të dha leje?”

Sulmi terrorist në veri, Vuçiqi e anuloi konferencën për shtyp të Petkoviqit, duke i bërtitur: “Çka do të thuash ti, kush të dha leje?”

Lajme
Arrestohen edhe dy persona në veri, shkon në tetë numri i tyre - konfiskohen edhe armë

Arrestohen edhe dy persona në veri, shkon në tetë numri i tyre - konfiskohen edhe armë

Lajme
Dhjetëra automjete të KFOR-it nisen në drejtim të Leposaviqit

Dhjetëra automjete të KFOR-it nisen në drejtim të Leposaviqit

Lajme
Politikani serb, Vuçiqit: Njëri terrorist i arrestuar në veri të Kosovës, kishte statusin e dëshmitarit të mbrojtur në rastin e vrasjes së Ivanoviqit

Politikani serb, Vuçiqit: Njëri terrorist i arrestuar në veri të Kosovës, kishte statusin e dëshmitarit të mbrojtur në rastin e vrasjes së Ivanoviqit

Siguri
Policia: Në manastir u gjet helmeta e Policisë së Kosovës që ishte marrë nga vendi ku u vra rreshteri Bunjaku

Policia: Në manastir u gjet helmeta e Policisë së Kosovës që ishte marrë nga vendi ku u vra rreshteri Bunjaku

Siguri
Pacolli i del në krah Kurtit: I ofroj ndihmën time të plotë, në çdo formë që mund të jetë e nevojshme

Pacolli i del në krah Kurtit: I ofroj ndihmën time të plotë, në çdo formë që mund të jetë e nevojshme

Lajme
Kalo në kategori