LAJMI I FUNDIT:

Vuçiq uron Gordana Siljanovska-Davkovën

Vuçiq uron Gordana Siljanovska-Davkovën

Presidenti serb Aleksandar Vuçiq ka uruar sonte Gordana Siljanovska-Davkovën për fitoren e saj në raundin e dytë të zgjedhjeve presidenciale në Maqedoninë e Veriut.

“E përgëzoj Gordana Siljanovska Davkovën për zgjedhjen e saj si presidente e Maqedonisë së Veriut dhe i uroj që ta kryejë me sukses detyrën e përgjegjshme që e merr. Jam i bindur se do të vazhdojmë të punojmë së bashku për të forcuar lidhjet ndërmjet Serbisë dhe Maqedonisë me qëllim të përparimit dhe mirëqenies së popullit tonë, si dhe prosperitetit të të gjithë rajonit”, ka shkruar Vuçiq në platformën X.

Ndërkaq, presidentja e re e Maqedonisë së Veriut, Gordana Siljanovska Davkova i shkruan “shumë vlen ky urimi juaj, Pres se do të vazhdojmë të punojmë në avancimin e marrëdhënieve të shkëlqyera serbe-maqedone”.

Ndryshe, Siljanovskën e uroi edhe kryeministri i Hungarisë, Viktor Orban për fitoren e OBRM-PDUKM.

Kujtojmë se në zgjedhjet presidenciale, Gordana Siljanovska – Davkova ishte fituese absolute ndaj presidentit Stevo Pendarovska, ndërsa OBRM-PDUKM po ashtu fitoi fitore të thellë me 59 mandate të fituara ndaj 18 të LSDM-së./Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Dosja ndaj të dyshuarëve për spiunazh - 'Kanë udhëtuar shpesh në Serbi'

Dosja ndaj të dyshuarëve për spiunazh - 'Kanë udhëtuar shpesh në Serbi'

Drejtësi
Nis takimi Bislimi – Lajçak në Qeveri

Nis takimi Bislimi – Lajçak në Qeveri

Lajme
I akuzuari Muhamet Alidemaj thotë se kur ndodhi masakra e Izbicës, kishte qenë tek axha duke e festuar Bajramin

I akuzuari Muhamet Alidemaj thotë se kur ndodhi masakra e Izbicës, kishte qenë tek axha duke e festuar Bajramin

Drejtësi
Kurti tha se partitë opozitare nuk mund t'i shtyjnë zgjedhjet pafundësisht, flasin nga LDK-ja dhe AAK-ja

Kurti tha se partitë opozitare nuk mund t'i shtyjnë zgjedhjet pafundësisht, flasin nga LDK-ja dhe AAK-ja

Mirjeta Hajzeraj
Nënshkruhet marrëveshja, Izraeli heq zyrtarisht vizat për Kosovën

Nënshkruhet marrëveshja, Izraeli heq zyrtarisht vizat për Kosovën

Lajme
Temperaturat e larta, doktoresha Pranvera Krasniqi, jep disa këshilla për të moshuarit dhe fëmijët

Temperaturat e larta, doktoresha Pranvera Krasniqi, jep disa këshilla për të moshuarit dhe fëmijët

Lajme
Kalo në kategori