LAJMI I FUNDIT:

Vrasja e dyfishtë në Shkup, ekspertët: Autorët kishin objektiva të qarta

Vrasja e dyfishtë në Shkup, ekspertët: Autorët kishin objektiva të qarta

Pas sekuestrimit të kamerave të sigurisë, Prokuroria ka vazhduar hetimet për vrasjen e dyfishtë që ndodhi dy ditë më parë në Shkup ku mbetën të vrarë dy persona dhe një tjetër mbeti i plagosur. Eksperti i sigurisë, Zllate Dimevski e quan vrasje mafioze dhe shumë profesionale ekzekutimin e dy të rinjve. Ai thotë se që nga mënyra e futjes në lokal e deri tek ekzekutimi, vrasësit kanë pasur objektiva të qarta.

Reklama

”Gjithmonë grupet kriminale mes veti i pastrojnë hesapet e tyre edhe këtu pikërisht ajo ndodhi… Ajo që ishte ndryshe nga përvojat që kemi pasur është se autorët kanë qenë me uniforma policore dhe kanë poseduar armë që jo gjithkush në Maqedoni mund ti ketë dhe me prezantimin si policë e kanë shfrytëzuar që më lehtë të futen në objekt. Siç shihet nga aksioni i tyre ata shumë më herët kanë ndjekur dhe monitoruar situatën. Mënyra e ekzekutimit të tyre tregon për profesionalizmin e autorëve të veprës”, tha Zllate Dimevski, ekspert sigurie.

Qytetarët sipas Dimovskit rrallë herë ndodh që të rrezikohen në këto larje hesapesh mes grupeve të krimit pasi edhe në vrasjen e fundit atentatorët kishin objektiva të qarta.

”Këto hesape siç e shohim pastrohen mes grupeve që janë të involvuar në grupe dhe i pengojnë veprimet e njëri-tjetrit. Pra nuk ka lidhje me qytetarët e thjeshtë, sepse ja rasti fundit ku nuk janë gjuajtur plumba të shumtë mirëpo vetëm ata që kanë qenë cak i tyre, duke ruajtur apo mos rrezikuar të tjerët që ishin prezent aty”, tha Zllate Dimevski, ekspert sigurie.

OBRM-PDUKM edhe sot kërkoi zbardhjen e rastit dhe kërkoi dorëheqjen e ministrit të Brendshëm, Oliver Spasovski, të cilin e akuzuan se e ka kthyer vendin në parajsë të bandave./KlanMacedonia/

Në trend Lajme

Më shumë
Serbi nga Kosova shkoi në tubimin e partisë së Vuçiqit në Beograd, u lëndua për vdekje afër Nishit – familjarët kërkojnë drejtësi

Serbi nga Kosova shkoi në tubimin e partisë së Vuçiqit në Beograd, u lëndua për vdekje afër Nishit – familjarët kërkojnë drejtësi

Lajme
Policia kërkon ndihmë nga qytetarët për arrestimin e një personi, i përfshirë në disa vepra penale

Policia kërkon ndihmë nga qytetarët për arrestimin e një personi, i përfshirë në disa vepra penale

Lajme
Kryetari i Zveçanit dhe ai i Zubin Potokut të gatshëm të punojnë nga objekti i komunës kur situata të stabilizohet

Kryetari i Zveçanit dhe ai i Zubin Potokut të gatshëm të punojnë nga objekti i komunës kur situata të stabilizohet

Elfije Boletini
Sulmet në veri, policia jep detaje rreth protestave

Sulmet në veri, policia jep detaje rreth protestave

Lajme
Shtëpia e Bardhë, thirrje Kosovës dhe Serbisë të ulin tensionet

Shtëpia e Bardhë, thirrje Kosovës dhe Serbisë të ulin tensionet

Lajme
Rama në BBC: SHBA dhe BE kanë të drejtë, Kurti jo

Rama në BBC: SHBA dhe BE kanë të drejtë, Kurti jo

Lajme
Kalo në kategori