LAJMI I FUNDIT:

Vodhi Ecclestonen, Lampardin dhe Srivadhanaprabhan – Serbia refuzon të ekstradojë të dyshuarin për grabitje me vlerë 30 milionë euro në Britani

Vodhi Ecclestonen, Lampardin dhe Srivadhanaprabhan – Serbia refuzon të ekstradojë të dyshuarin për grabitje me vlerë 30 milionë euro në Britani

Ekstradimi nga Serbia e një njeriu të dyshuar për një nga vjedhjet më të mëdha në historinë ligjore angleze është refuzuar zyrtarisht.

Policia e Londrës dyshon se një burrë i njohur si Daniel Vukoviq, udhëhoqi një sërë vjedhjesh në shtëpitë luksoze të tre personave të famshëm në dhjetor të vitit 2019.

Mes tyre është edhe vjedhja e mallrave me vlerë 25 milionë paund (29.3 milionë euro) nga shtëpia e modeles dhe fotomodeles Tamara Ecclestone, vajza e ish-pronarit të Formula 1, Bernie Ecclestone.

Dokumentet gjyqësore të siguruara nga BBC tregojnë se pranverën e kaluar policia e Londrës i ka paraqitur Serbisë një kërkesë për ekstradimin e tij.

Reklama

Kërkesa e parë është dorëzuar më 14 prill 2021 dhe është dorëzuar në Gjykatën e Lartë nga Departamenti Special për Krimin e Organizuar i Republikës së Serbisë.

Reklama

Ajo u depozitua me kërkesë të Policisë Metropolitane të Londrës, e cila kërkoi që Vukoviç të ekstradohej në Britaninë e Madhe për t’u gjykuar për “organizim me të tjerët për të kryer vjedhje me dhunë” dhe “organizim me të tjerët për të kryer pastrim parash”.

Ekstradimi u refuzua nga Gjykata e Lartë në Beograd më 15 korrik të vitit të kaluar, tregojnë të dhënat e gjykatës.

Kundër këtij vendimi u bë ankesë disa muaj më vonë, më 13 tetor, por edhe Gjykata e Lartë në Beograd e refuzoi atë.

Reklama

Detajet në dokument tregojnë se “Ljubomir Romanov” zyrtarisht është shtetas i Serbisë dhe për këtë arsye nuk i plotëson bazat ligjore për ekstradim.

Arsyetimi i vendimit i referohet marrëveshjes së ekstradimit ndërmjet Serbisë dhe Britanisë së Madhe, e nënshkruar në dhjetor 1900 dhe e përditësuar në vitin 2001, sipas së cilës secili prej vendeve mund të refuzojë të ekstradojë shtetasit e vet.

Reklama

Gjatë hetimit të BBC-së, një foto e Vukovicit u gjet duke dalë nga Aeroporti Heathrow në dhjetor 2019, si dhe informacione se ai përdor të paktën 19 emra të ndryshëm të rremë.

Ai ka lidhje në vende të ndryshme, duke përfshirë Serbinë, Italinë, Kroacinë, Bosnje-Hercegovinën dhe Perunë.

Reklama

Autoritetet italiane pretendojnë se ai quhet Alfredo Lindley, ndërsa dokumentet e qeverisë në Serbi tregojnë se kërkesa për ekstradim ka ardhur me një emër tjetër – Ljubomir Romanov.

Kjo ishte për shkak të bastisjeve në shtëpitë e Tamara Ecclestone, Frank Lampard dhe një shtëpi që i përkiste pronarit të ndjerë të Leicester City, Vichai Srivaddhanaprabha.

Nga këto prona u vodhën mallra me vlerë gjithsej 26 milionë funte (më shumë se 30 milionë euro).

Reklama

“Është e qartë se Daniel Vukoviq luajti një rol udhëheqës në organizimin e krimit”, tha Detektivi i Policisë Metropolitane të Londrës, Andrew Payne për podkastin e BBC Sounds.

Reklama

“Kjo bandë ka lidhje në Itali. Ai ka bashkëpunëtorë kriminalë edhe në vende të tjera evropiane. Ka shumë të ngjarë që malli i vjedhur të ketë kaluar nëpër kampet në Milano”, shtoi ai.

Mund të thuhet gjithashtu se malli ka shumë gjasa të jetë në Serbi, shtet ku aktualisht ndodhet Danijel Vukoviq.

“Ky është një rast klasik i thesarit të varrosur. Është atje diku. Dikush e di ku është. Dhe në një moment, një pjesë e saj do të duhet të dalë në sipërfaqe”, përfundoi Payne. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Trumpit pritet t'i ngritet aktakuza, pas

Trumpit pritet t'i ngritet aktakuza, pas "skandalit" me yllin pornografik

Amerika
Rusia po i ofron Koresë së Veriut ushqim në këmbim të municioneve

Rusia po i ofron Koresë së Veriut ushqim në këmbim të municioneve

Evropa
Aleati i Rusisë paralajmëron Putinin: Mos eja të na vizitosh, do të arrestohesh

Aleati i Rusisë paralajmëron Putinin: Mos eja të na vizitosh, do të arrestohesh

Botë
Aeroplanët e dorëzuar nga shteti sllovak tashmë po kryejnë aksione në Ukrainë

Aeroplanët e dorëzuar nga shteti sllovak tashmë po kryejnë aksione në Ukrainë

Evropa
Rrugë të dëmtuara, ndërtesa të rrënuara - skena të tmerrshme nga Bakhmuti

Rrugë të dëmtuara, ndërtesa të rrënuara - skena të tmerrshme nga Bakhmuti

Evropa
Finlanda edhe një hap pranë NATO-s, Turqia ia miratoi aplikimin

Finlanda edhe një hap pranë NATO-s, Turqia ia miratoi aplikimin

Evropa
Kalo në kategori