Piloti i Formula 1, Sebastian Vettel, këmbëngul se heshtja nuk ishte një opsion pasi foli kundër pushtimit rus të Ukrainës.

Katër herë kampioni i botës deklaroi javën e kaluar se nuk do të garonte në Çmimin e Madh të Rusisë nëse do të mbahej në Soçi; një ditë më vonë, gara e vitit 2022 u anulua.

Vettel, i cili gjithashtu ka folur në favor të të drejtave të LGBTQ + gjatë garave në Arabinë Saudite vitin e kaluar, shton se ‘tronditja’ e tij nga pushtimi rus do të thotë se ai ‘nuk ka turp’ të shprehë pikëpamjen e tij.

Në takimin e parë ballë për ballë, Lewis Hamilton i kishte thënë Vladimir Putinit se nuk ishte ai që e kishte lagur me shampanjë Në takimin e parë ballë për ballë, Lewis Hamilton i kishte thënë Vladimir Putinit se nuk ishte ai që e kishte lagur me shampanjë

“Unë mendoj se të gjithë kanë një qëndrim”, deklaroi 34-vjeçari gjerman. “Pyetja është nëse të gjithë guxojnë gjithmonë të ndajnë qëndrimin”.

“Nuk kam turp për këtë, përkundrazi. Mendoj se ka disa tema ku nuk mund të heshtësh”.

Formula 1 anulon garën për Çmimin e Madh të Rusisë Formula 1 anulon garën për Çmimin e Madh të Rusisë

“Është një ndjenjë e çuditshme të ngrihesh nga shtrati kur e nis ditën me lajme, për të motivuar veten kur e di saktësisht se ka gjëra që janë shumë më të rëndësishme. Njerëzit e pafajshëm tashmë duhet të vdesin. Nuk mund ta imagjinoni situatën”.

“Unë nuk mendoj se ka një anë fituese për këtë lloj gjëje. [Është një] tronditje absolute dhe mendoj se pasoja është shumë e qartë”, ka shtuar më tej ai.

FIA tha se piloti rus i Haas, Nikita Mazepin, mund të garojë këtë sezon nën një flamur neutral, megjithëse ai do të përjashtohet nga Grand Prix i Britanisë pasi Motorsport UK njoftoi se asnjë konkurrent i licencuar rus ose bjellorus nuk është miratuar për të hyrë në garat e motorsportit në Britani. /Telegrafi/