LAJMI I FUNDIT:

Vetëm shoferët e mirë do t’ia dalin! Si të parandaloni këtë lloj bllokimi në kryqëzim?

Vetëm shoferët e mirë do t’ia dalin! Si të parandaloni këtë lloj bllokimi në kryqëzim?

Gjatë orëve të pikut, turmat arrijnë kulmin e tyre dhe kryqëzimet bëhen vende të zhvillimit kaotik të trafikut

Reklama

Trafiku, i cili edhe ashtu zhvillohet me shpejtësi kërmilli, edhe më shumë ngadalësohet në kryqëzime.

Paradoksalisht, atje ku trafiku është i rregulluar me semaforë, ndodhin tollovitë më të mëdha për shkak të “bllokimeve të kryqëzimeve”, transmeton Telegrafi.

Me rregulla trafiku është precizuar që shoferi të cilit me dritën e gjelbër në semafor i është lejuar hyrja në kryqëzim, nëse vlerëson që për shkak të trafikut të dendur dhe kolonave të automjeteve të ndalura në hyrje të kryqëzimit, me rastin e ndërrimit të sinjalit në semafor, mund të “mbyllë” kryqëzimin dhe kështu të pamundësojë zhvillimin normal të trafikut në kryqëzim.

Në gjurmë të njëjtë është edhe animacioni të cilin e ka publikuar klubi gjerman i automobilizmit ADAC: Shoferëve u sugjerohet që të “hyjnë në kryqëzim” vetëm nëse janë të sigurt që mund të dalin derisa qëndron drita e gjelbër në semafor.


/Telegrafi/

Në trend Stil

Më shumë
Arsyeja e çuditshme pse duhet të vendosni letër alumini pas ruterit të internetit

Arsyeja e çuditshme pse duhet të vendosni letër alumini pas ruterit të internetit

Bëje vet
Femrat që e kanë të vështirë të mbajnë lidhje dashurie janë të lindura në tri shenja të horoskopit

Femrat që e kanë të vështirë të mbajnë lidhje dashurie janë të lindura në tri shenja të horoskopit

Astrologji
Testi i IQ-së që duhet të kalojë çdo agjent i FBI-së: Marrin të njëjtat pilula, viktima gjithmonë vdes, jo vrasësi - Si?

Testi i IQ-së që duhet të kalojë çdo agjent i FBI-së: Marrin të njëjtat pilula, viktima gjithmonë vdes, jo vrasësi - Si?

Stil
A mund të thyeni rekordin? Vetëm dy fotografi janë identike, zbuloni se cila janë ato

A mund të thyeni rekordin? Vetëm dy fotografi janë identike, zbuloni se cila janë ato

Stil
Bima që do ta bëjë më të bukur çdo shtëpi, nuk është aspak kërkuese

Bima që do ta bëjë më të bukur çdo shtëpi, nuk është aspak kërkuese

Lule
Ja ku ndodhet shtëpia më e shtrenjtë në botë! Ka jetuar në të mbreti, e vjetër 190 vjet, kurse tani pronar është një ukrainas me ndikim

Ja ku ndodhet shtëpia më e shtrenjtë në botë! Ka jetuar në të mbreti, e vjetër 190 vjet, kurse tani pronar është një ukrainas me ndikim

Shtëpi të bukura
Kalo në kategori