LAJMI I FUNDIT:

Versioni i Mansory i Rolls-Royce Phantom nuk është për shijen e të gjithëve

Versioni i Mansory i Rolls-Royce Phantom nuk është për shijen e të gjithëve

Rolls-Royce Phantom është një nga veturat më të sofistikuara dhe elegante që mund të blini sot, por ka nga ata që të paktën mendojnë se mund ta përmirësojnë atë. Mes tyre është edhe akorduesi Mansory, i cili u kujdes për transformimin.

Reklama

Mansory ka përgatitur një trup të ri dhe ndryshime në lidhje me brendësinë për Phantom.

Fillimisht, le të themi se fuqia e motorit 6.75-litërsh twin-turbo V12 është rritur nga 563 kuaj/fuqi dhe 900 Nm çift rrotullues në 602 hp dhe 950 Nm. Ndërsa rritja e fuqisë është mbresëlënëse, disa pronarë të Phantom janë të shqetësuar për performancën në rrugë.

Ndryshimet në pamje përfshijnë fibra karboni të falsifikuar të pranishme pothuajse kudo, nga ndarësi i përparmë e tutje. Grila e radiatorit Pantheon është e lyer me të zezë me shkëlqim dhe ka ndriçim delikate të pasme ndërsa vetura u bë me drita shtesë të ditës në pjesën e përparme dhe në pjesën e poshtme të parakolpit që nuk ishin vërtet të nevojshme.

Kapaku është prej fibër karboni të falsifikuar, ashtu si edhe pragjet dhe difuzori “fake”. Mansory përgatiti gjithashtu dy spoilerë, një mbi dritaren e pasme dhe tjetri në kapakun e bagazhit. Phantom mori një sërë rimash krejt të reja 24 inç FD.15, të cilat në këtë rast janë në ngjyrë të zezë.

Një vijë e kaltër e lehtë kalon në të dy anët e veturës, dhe kjo hije përdoret për shenjat dhe kapakët e buzës.

Nëse dikush mendon se Mansory mund të ketë shkuar shumë larg me pamjen e jashtme, atëherë duhet të shikoni pjesën e brendshme. Kabina dominohet nga një nuancë intensive blu që është shumë e ngjashme me Turbo Blue të Audi. Akorduesi krijoi dyshekë të rinj dyshemeje, ndërsa mbështetësit e kokës kanë logon Mansory. Edhe rripat e sigurimit mbajnë emrin e akorduesit të lartpërmendur, si dhe timoni, i cili mori një logo të re.

Krijimi i Mansory definitivisht nuk do t’u tërheqë të gjithëve, por do të ketë nga ata që do ta kenë të dëshirueshme. Duke marrë parasysh stilin dhe historinë e këtij akorduesi, kjo është e pritshme. /Telegrafi/