LAJMI I FUNDIT:

Vërshimet në Pejë, Komisioni për vlerësimin e dëmeve sot në terren – kërkohet që të krijohet Fondi Emergjent për komunat

Vërshimet në Pejë, Komisioni për vlerësimin e dëmeve sot në terren – kërkohet që të krijohet Fondi Emergjent për komunat

Nga reshjet e dendura të shiut mbrëmjen e së shtunës në Pejë, humbën jetën një fëmijë 5 vjeç dhe e ëma e tij, e dy të tjerë mbetën të lënduar. Po ashtu u vërshuan rrugët, u bartën automjetet, e u dëmtuan shtëpi banimi. 

E, sot pas tri ditësh nga këto vërshime qyteti i Pejës është më i qetë, por me dhimbjen për humbjen e dy qytetarëve të saj.

Kështu tha zëdhënësi i Komunës së Pejës, Faik Zekaj për Telegrafin, i cili po ashtu shtoi se është formuar edhe Komisioni për Vlerësimin e dëmeve.

Faik Zekaj, zëdhënësi i Komunës së Pejës

Ai tha se ky komisioni sot ka dal në terren për vlerësimin e dëmeve pas vërshimeve.

Zekaj u shpreh se pas vlerësimeve të dëmeve nga ky komision, shpresojnë që shumë shpejt do t’i bëhet kompensimi i dëmeve qytetarëve të prekur nga vërshimet.

Dy të vdekur nga vërshimet në Pejë - reagimet e deritanishme
Lexo po ashtu Dy të vdekur nga vërshimet në Pejë - reagimet e deritanishme

“Prej vërshimeve situata sot është e qetë, por mërzia nga humbja e viktimave ende s’na është heq. Është formuar Komisioni për vlerësimin e dëmeve, dhe sot kanë dal në terren. Si dhe kemi marr dhe ndihmë nga komunat përreth. Këto dëme zakonisht Qeveria e Kosovës i paguan. Kemi marr zotim që do të kryhen shumë shpejt, pas marrjes së vlerësimeve nga dëmet pas vërshimeve. Po shpresojmë që do të kryhen shpejt, pasi morëm zotim”, ka thënë Zekaj.

Ndërsa, drejtori ekzekutiv i Asociacionit të Komunave të Kosovës, Sazan Ibrahimi, në një prononcim për Telegrafin tha se që nga dita e parë kanë qenë në kontakt me kryetarin si dhe drejtorët e Komunës së Pejës.

Sazan Ibrahimi, AKK

“Kemi qenë në kontakt që nga dita e parë me kryetarin e drejtorët e komunave në Pejë. Jemi interesuar për gjendjen, por edhe ju kemi shpreh ngushëllime për humbjen e dy jetëve”, tha Ibrahimi.

Ai po ashtu ka kritikuar Qeverinë e Kosovës për moskompensimin e qytetarëve nga vërshimet që ndodhën në fillim të këtij viti.

Ibrahimi po ashtu ka kërkuar që të krijohet Fondi Emergjent për komunat, në mënyrë që qytetarët e prekur nga fatkeqësitë natyrore të kompensohen më shpejt.

“Si ASK kemi kërkuar dhe më përpara, por kërkojmë me ngulm në emër të të gjithë kryetarëve që Fondi emergjent për komuna të krijohet sa më shpejt që është e mundur. Është e pamundur që komunat e Republikës së Kosovës me kapacitete financiare ekzistuese t’i mbulojnë këto dëme të cilat po shkaktohen nga fenomenet natyrore. Më duhet të theksojë që ende që nga janari dëmet e shkaktuara nga vërshimet në komunën e Istogut, Skenderaj, etj nuk janë kompensuar. E kjo po vjen si shkak i burokracisë i paraparë me legjislacionin në fuqi”, u shpreh ai.

Ibrahimi po ashtu tha se “është e palogjikshme që institucioni shtetëror mos t’i kushtojë rëndësi institucionit tjetër shtetëror, siç është komuna. Nëse komuna dhe kuvendi komunal marrin vendim për listën finale të qytetarëve të prekur nga vërshimet, nuk e di pse kanë nevojë institucionet tjera t’i verifikojnë këto shënime.

A është çështje mosbesimi, apo ku është problemi? Paramendojeni sa kohë merr deri sa të bëhet analiza e situatës dhe vlerësimit të dëmeve në nivel lokal. Të gjitha ato shënime duhet verifikuar nga komuna dhe njëherë, të miratohen si listë në Kuvendin komunalë, pastaj ato lista të dërgohen në Agjencionin e Emergjencave në nivel qendrorë, pastaj të shkojnë në Komisionin Vlerësues qeveritar.

Paramendojeni në Kuvendin e Asociacionit që e patëm, kryetari i Komunës së Rahovecit theksoi që ende bujqit nuk janë kompensuar nga vërshimet e vitit të kaluar. Kjo sinqerisht është e palogjikshme dhe një anomali. Prandaj bëjmë thirrje që Fondi Emergjentë për komuna të krijohet në mënyrë që mjetet të barten në nivel lokal dhe nëse nuk kemi dëme nga vërshimet ose nga ndonjë fenomen tjetër, normal që qeveria t’i merr ato mjete, ama jo me vepru kështu me muaj të tërë që mos t’ua kompensojnë dëmet qytetarëve”, ka thënë Ibrahimi.

Ndryshe, Komuna e Pejës përmes një reagimi publik ka kërkuar nga qytetarët të kufizojnë lëvizjet me vetura gjatë ditës së sotme.

Komuna e Pejës kërkon nga qytetarët të kufizojnë lëvizjet me vetura - pritet të bëhet pastrimi i rrugëve
Lexo po ashtu Komuna e Pejës kërkon nga qytetarët të kufizojnë lëvizjet me vetura - pritet të bëhet pastrimi i rrugëve

Në njoftim thuhet se pas vërshimeve që kanë ndodhur ditën e shtunë, rrugët kanë mbetur të mbuluara nga balta, andaj sot do të bëhet pastrimi i tyre.

“Të nderur qytetarë të Komunës së Pejës, kërkojmë nga ju që ditën e martë më datë 27.06.2023, maksimalisht t’i kufizoni lëvizjet me vetura nëpër rrugët e qytetit të Pejës. Pas vërshimeve të ndodhura para 2 ditësh, rrugët në qytet kanë mbetur të mbuluara nga balta dhe zhavorri”, thuhet në njoftim. /Telegrafi/


Në trend Lajme

Më shumë
Politikani opozitar serb: Pas rrahjes brutale nga njerëzit e Vuçiqit, tani po ma kërcënojnë e sulmojnë vajzën

Politikani opozitar serb: Pas rrahjes brutale nga njerëzit e Vuçiqit, tani po ma kërcënojnë e sulmojnë vajzën

Lajme
Për herë të parë në Kosovë fillon vaksinimi HPV i vajzave, kundër kancerit të qafës së mitrës

Për herë të parë në Kosovë fillon vaksinimi HPV i vajzave, kundër kancerit të qafës së mitrës

Shëndetësi
Gjykimi i Thaçit dhe të tjerëve, ish-komandanti i UÇK-së: Në librin tim kam bërë zmadhime e zbukurime

Gjykimi i Thaçit dhe të tjerëve, ish-komandanti i UÇK-së: Në librin tim kam bërë zmadhime e zbukurime

Drejtësi
Katërvjeçarja që ndërroi jetë në QKUK, dyshohet se është rrahur nga familjarët, flasin mjekët

Katërvjeçarja që ndërroi jetë në QKUK, dyshohet se është rrahur nga familjarët, flasin mjekët

Lajme
Përleshje në Vushtrri, tre të lënduar – njëri me plagë nga arma e zjarrit

Përleshje në Vushtrri, tre të lënduar – njëri me plagë nga arma e zjarrit

Kronika e Zezë
Voziti nën ndikimin e alkoolit, i konfiskohet patentë shoferi për një vit - 500 euro gjobë dhe tri pikë negative

Voziti nën ndikimin e alkoolit, i konfiskohet patentë shoferi për një vit - 500 euro gjobë dhe tri pikë negative

Lajme
Kalo në kategori