Ushtria franceze tha të hënën se forcat e saj anti-xhihadiste në Mali kishin vrarë Yahia Djouadi, një “udhëheqës i lartë” i Al-Kaedës në Magrebin Islamik (AQIM) përgjegjës për financat dhe logjistikën.

Sipas France24, përcjell Telegrafi, Djouadi, një algjerian i njohur gjithashtu si Abu Ammar al-Jazairi, u vra gjatë natës nga 25 në 26 shkurt rreth 160 kilometra në veri të Timbuktu në Malin qendror, tha ushtria në një deklaratë.

Vdekja e tij “dobëson edhe një herë qeverisjen e Al-Kaedës” në Mali, është thënë më tej, duke e quajtur atë “një lidhje kryesore në Malin verior dhe veçanërisht në zonën e Timbuktu” me grupin GSIM të lidhur me Kaedën.

Reklama

Një ish “emir” i operacioneve libiane të Al-Kaedës, Djouadi iku në Mali në vitin 2019 dhe u vendos në rajonin e Timbuktu, duke ndihmuar në organizimin e grupit dhe duke koordinuar furnizimet, financimin dhe logjistikën, tha ushtria.

Reklama

Ai thuhet se ai u vra nga forcat tokësore të mbështetur nga një helikopter sulmues Tiger dhe dy drone. /Telegrafi/