LAJMI I FUNDIT:

“Ushtria e Ukrainës është për momentin më e mira në botë”, thotë gjenerali australian në pension

“Ushtria e Ukrainës është për momentin më e mira në botë”, thotë gjenerali australian në pension

Ushtria ukrainase është aktualisht më e mira në botë mes luftës së tyre të vazhdueshme me Rusinë, tha këtë javë Mick Ryan, një gjeneral-major në pension në ushtrinë australiane.

Reklama

Ndërsa fliste për Kyiv Post të enjten, Ryan foli për aspekte të ndryshme të forcave të armatosura të Ukrainës dhe se si ato kanë përdorur një sërë aftësish, si mbrojtja nga raketat, mbrojtja me dron dhe trupat luftarake të vijës së parë, në luftën e tyre kundër Rusisë.

“Dhe mendimi im është se ukrainasit janë ndoshta ushtria më e mirë në botë për momentin”, tha Ryan. “Dhe nuk është ndoshta, ata në fakt janë. Ushtria e Ukrainës është ushtria më e mirë në botë. Ata janë më me përvojë në luftën moderne, ata e kanë demonstruar këtë gjatë 13 muajve të fundit.

“Ndonëse kanë humbur shumë të rinj dhe të moshuar, të jem i sinqertë, por ata janë ushtria më e mirë në botë. Ka shumë gjëra që mund të mësojmë prej tyre”, u shpreh ai.

Ryan tha për Kyiv Post se ka disa “elemente” e bëjnë të mirë ushtrinë ukrainase, ndonëse sipas tij nuk është edhe e përkryer.

“Elementet të cilat e bëjnë të mirë ushtrinë ukrainase, janë forcat e mbrojtjes territoriale, ju keni ushtrinë profesionale e cila përbëhet nga ushtarët e vjetër dhe ushtarët e sapo-mobilizuar”, tha ai. “Duket se ka shumë njësi të pavarura”.

“Ju keni edhe trupa të huaja dhe bashkimi i tyre është një sfidë mjaft e madhe në një ushtri që është zgjeruar shpejt. Dhe madje edhe gjeneralët më të mirë do të sfidoheshin nga një ndërmarrje e tillë dhe ta bëni atë gjatë kohës së luftës madje e bën më të vështirë”. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Milan Radoiçiq arrestohet në Serbi

Milan Radoiçiq arrestohet në Serbi

Serbia
Vuçiq ‘rrëfehet’ në CNN, irritohet nga Christiane Amanpour dhe tregon ‘ofertën’ që i bëri Kurtit në takimin e fundit në Bruksel

Vuçiq ‘rrëfehet’ në CNN, irritohet nga Christiane Amanpour dhe tregon ‘ofertën’ që i bëri Kurtit në takimin e fundit në Bruksel

Serbia
Milan Radoiçiq shfaqet për herë të parë në publik pas sulmit terrorist në veri të Kosovës

Milan Radoiçiq shfaqet për herë të parë në publik pas sulmit terrorist në veri të Kosovës

Serbia
Numri i pushtuesve rusë të vdekur shkon në 279,440 - Ukraina publikon edhe humbjet e pajisjeve ushtarake të Rusisë

Numri i pushtuesve rusë të vdekur shkon në 279,440 - Ukraina publikon edhe humbjet e pajisjeve ushtarake të Rusisë

Botë
Vrau tre dhe plagosi disa të tjerë - momenti i arrestimit të të dyshuarit, pas të shtënave me armë në një qendër tregtare të Bangkokut

Vrau tre dhe plagosi disa të tjerë - momenti i arrestimit të të dyshuarit, pas të shtënave me armë në një qendër tregtare të Bangkokut

Azia
Gazetari serb Popoviq: 'Vrite veten' – kjo përgjigje mund ta pres Radoiçiqin nga shefi i tij Vuçiq

Gazetari serb Popoviq: 'Vrite veten' – kjo përgjigje mund ta pres Radoiçiqin nga shefi i tij Vuçiq

Serbia
Kalo në kategori