LAJMI I FUNDIT:

Ushtria amerikane publikon videon e incidentit, destrojeri kinez ia prenë rrugën një anijeje amerikane në ngushticën e Tajvanit

Ushtria amerikane publikon videon e incidentit, destrojeri kinez ia prenë rrugën një anijeje amerikane në ngushticën e Tajvanit

Ushtria amerikane ka publikuar videon e incidentit në ngushticën e Tajvanit, ku shihet një anije e marinës kineze duke i prerë ashpër rrugën një destrojeri amerikan, duke e detyruar atë të ngadalësojë shpejtësinë për të shmangur një përplasje.

Reklama

Incidenti ndodhi të shtunën ndërsa luftanija amerikane USS Chung-Hoon dhe fregata kanadeze HMCS Montreal, po bënin një të ashtuquajtur tranzit “liria e lundrimit” përmes ngushticës midis Tajvanit dhe Kinës kontinentale, transmeton Telegrafi.

“Gjatë kalimit, luftanija kineze kapërceu USS Chung-Hoon në anën e portit të saj, dhe më pas kaloi mbi harkun e saj në një distancë prej rreth 140 metrash, sipas Komandës Indo-Paqësorit të SHBA-së. Luftanija amerikane ruajti kursin e saj, por uli shpejtësinë në 10 nyje për të shmangur një përplasje”, tha ushtria.

Videoja, e publikuar të hënën, tregon se anija kineze ia prenë rrugën luftanijes amerikane, dhe më pas drejtohet për të nisur lundrimin në një drejtim paralel.

Komanda e Indo-Paqësorit tha se veprimet shkelnin rregullat detare të kalimit të sigurt në ujërat ndërkombëtare. Anija kineze nuk ka tentuar një manovër të ngjashme me fregatën kanadeze që lundronte pas destrojerit amerikan.

SHBA kohët e fundit akuzoi Kinën se po kryen gjithashtu një “manovër agresive të panevojshme” në ajër, duke thënë se një aeroplan luftarak kinez J-16 fluturoi drejtpërdrejt përpara hundës së një aeroplani zbulues amerikan mbi Detin e Kinës Jugore në fund të muajit të kaluar. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Republikanët refuzojnë kërkesën e Zelenskyt për t’iu adresuar Kongresit amerikan

Republikanët refuzojnë kërkesën e Zelenskyt për t’iu adresuar Kongresit amerikan

Amerika
Gjenerali i lartë amerikan tregon sesa për qind të territorit të pushtuar e ka rikthyer Ukraina

Gjenerali i lartë amerikan tregon sesa për qind të territorit të pushtuar e ka rikthyer Ukraina

Evropa
Zelensky në Shtëpinë e Bardhë - pesë gjërat që Ukraina pritet të kërkojë nga SHBA

Zelensky në Shtëpinë e Bardhë - pesë gjërat që Ukraina pritet të kërkojë nga SHBA

Botë
Shpëtohet në Kabul gruaja që për 25 vite u mbajt e mbyllur në dhomën e errët

Shpëtohet në Kabul gruaja që për 25 vite u mbajt e mbyllur në dhomën e errët

Azia
Ukraina dhe Polonia arrijnë marrëveshje për politikën e eksportit të mallrave

Ukraina dhe Polonia arrijnë marrëveshje për politikën e eksportit të mallrave

Evropa
Inteligjenca ukrainase: Kemi sulmuar bazën ajrore të rusëve në Krime, dëmet janë të mëdha

Inteligjenca ukrainase: Kemi sulmuar bazën ajrore të rusëve në Krime, dëmet janë të mëdha

Evropa
Kalo në kategori