LAJMI I FUNDIT:

Ushtarët rusë thonë se eprorët e tyre i shfrytëzojnë si mish për top, ua ndalojnë të ndihmojnë bashkëluftëtarët e plagosur

Ushtarët rusë thonë se eprorët e tyre i shfrytëzojnë si mish për top, ua ndalojnë të ndihmojnë bashkëluftëtarët e plagosur
Reklama

Luftëtarët e “Storm Z” janë mish për top, tha një pjesëtar i ushtrisë së rregullt ruse që shërben në njësinë me numrin 40318, dhe u dërgua me forcë në qytetin e Bakhmutit në lindje të Ukrainës në maj të këtij viti.

Ai tha se u kanë dhënë ndihmën e parë një grupi prej gjashtë apo shtatë ushtarëve të plagosur rusë në fushëbetejë, duke mos përfillur urdhrat e eprorëve emrat e të cilëve thotë se nuk i di dhe se që e kishin urdhëruar t’i lë shokët.


Ky ushtar thotë se nuk e di se pse iu dha një urdhër i tillë, por pretendon se ushtarët ruse konsiderohen nga eprorët si të pavlerë, transmeton Telegrafi.

Forcat speciale të ukrainasve shkatërrojnë konvojin me mjete ushtarake të rusëve
Lexo po ashtu Forcat speciale të ukrainasve shkatërrojnë konvojin me mjete ushtarake të rusëve

Ushtari që kërkoi të mbetet anonim nga frikja e përndjekjes në Rusi sepse ka folur haptazi për luftën.

Sikurse ushtari nga njësia 40318, 13 persona tjerë të intervistuar përfshirë familjarë të ushtarëve rusë, thonë versione të ngjashme për eprorët e tyre.

Njëri nga luftëtarët rusë i dënuar për vjedhje ishte rekrutuar në burg, dhe pranoi se 15 deri në 120 burra në njësinë e tij, janë vrarë apo plagosur në afërsi të Bakhmutit në qershor të këtij viti. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
E mbajtur peng për dy javë, gruaja e moshuar izraelite thotë se takoi shefin e Hamasit në tunelet e Gazës - tregon se çfarë i tha dhe si reagoi ai

E mbajtur peng për dy javë, gruaja e moshuar izraelite thotë se takoi shefin e Hamasit në tunelet e Gazës - tregon se çfarë i tha dhe si reagoi ai

Botë
“Bëra gjashtë amputime brenda një nate”: Mjeku londinez kujton tmerret që pa për 43 ditë në Gaza

“Bëra gjashtë amputime brenda një nate”: Mjeku londinez kujton tmerret që pa për 43 ditë në Gaza

Botë
Borrell: Lavrovi në Shkup duhet të dëgjojë se pse Rusia është izoluar dhe sanksionuar

Borrell: Lavrovi në Shkup duhet të dëgjojë se pse Rusia është izoluar dhe sanksionuar

Botë
Çfarë parasheh plani ambicioz i NASA-s për ndërtimin e shtëpive në Hënë deri në vitin 2040?

Çfarë parasheh plani ambicioz i NASA-s për ndërtimin e shtëpive në Hënë deri në vitin 2040?

Botë
'Situatë shumë e rëndë': Dhjetë vende evropiane rrisin praninë ushtarake në Detin Baltik, përmes një klauzole të aktivizuar për herë të parë

'Situatë shumë e rëndë': Dhjetë vende evropiane rrisin praninë ushtarake në Detin Baltik, përmes një klauzole të aktivizuar për herë të parë

Evropa
Kush janë grupet e armatosura militante në Gaza?

Kush janë grupet e armatosura militante në Gaza?

Botë
Kalo në kategori