LAJMI I FUNDIT:

Urth apo sulm në zemër? Ja kur duhet të kërkoni ndihmë urgjente mjekësore për shkak të dhimbjes së barkut

Urth apo sulm në zemër? Ja kur duhet të kërkoni ndihmë urgjente mjekësore për shkak të dhimbjes së barkut
Reklama

Duke qenë se simptomat e këtyre dy gjendjeve mund të jenë të ngjashme, është e rëndësishme të mësoni të kuptoni nëse bëhet fjalë për sulm në zemër apo urth, në mënyrë që të mund të reagoni në kohë dhe të kërkoni ndihmën e mjekut

Dhimbjet e forta dhe të papritura në gjoks nuk duhen anashkaluar, sepse janë një nga simptomat kryesore të një ataku kardiak, por mund të shkaktohet edhe nga gjendje të tjera që nuk janë rrezik për jetën.


Një prej tyre mund të jetë urthi, edhe pse është një fenomen i pakëndshëm, sepse, për shkak të kthimit të acidit të stomakut në ezofag, ka një ndjesi të fortë djegieje në fyt, sigurisht që nuk do të përfundoni në spital për shkak të saj.

Duke qenë se simptomat e këtyre dy gjendjeve mund të jenë të ngjashme, është e rëndësishme të mësoni të kuptoni nëse bëhet fjalë për sulm në zemër apo urth, në mënyrë që të mund të reagoni në kohë dhe të kërkoni ndihmën e mjekut, transmeton Telegrafi.

Kur mund të jenë të ngjashme simptomat e urthit dhe atakut në zemër?

Sëmundja e refluksit gastroezofageal (GERD) është një gjendje në të cilën ndodh kthimi i përmbajtjes acidike të stomakut në ezofag dhe gojë dhe simptomat që shfaqen mund të imitojnë ato të një ataku në zemër – dhimbje që ndodh për shkak të uljes së qarkullimit të gjakut në zemër dhe disa thonë se ndjejnë sikur një elefant është ulur në mushkëri.

Sipas American College of Gastroenterology, rreth 23 për qind e popullsisë në Amerikë vuan nga dhimbje gjoksi që nuk shkaktohet nga sëmundjet e zemrës dhe shkaku më i zakonshëm është GERD. Simptoma të ngjashme ndodhin sepse nervat në bark dhe zemër nuk dërgojnë sinjale të qarta në tru nga vjen dhimbja. Nervat në gjoks nuk janë aq të “pajisur” sa janë, për shembull, nervat e duarve, sipas kardiologut të Mayo Clinic Dr. Stephen Kopecky. Ai shpjegon se një person që ka goditur gishtin e tij me çekiç do ta dijë saktësisht se nga vjen dhimbja, por nëse lëndimi është në gjoks, zemër, stomak apo të ngjashme, personi mund të ndihet sikur dhimbja vjen nga gjoksi.

“Këtu arrijmë te problemi me diagnozën. Rreth 50 për qind e pacientëve që përjetojnë sulm në zemër kanë simptoma të lehta ose nuk shfaqen, kështu që as nuk do të kërkojnë ndihmë mjekësore”, shton ai. Edhe pse të gjithë mund të përjetojnë simptoma të ndryshme, ka mënyra për të bërë dallimin midis dy gjendjeve.

Përse ndodh kollitja gjatë natës ose pas një vakti? Mësoni gjithçka rreth GERB-it, një shkak më pak i njohur i kollës
Lexo po ashtu Përse ndodh kollitja gjatë natës ose pas një vakti? Mësoni gjithçka rreth GERB-it, një shkak më pak i njohur i kollës

Si të bëni dallimin?

Simptomat si shtrëngimi në gjoks, ndjesia e djegies ose presioni i fortë në gjoks mund të përkeqësohen vetëm kur jeni nën stres ose kur kryeni lëvizje të forta dhe shpesh zbulojnë saktësisht probleme me zemrën. Kjo dhimbje mund të përhapet në shpinë, qafë, krahë ose nofull dhe shpesh shfaqet me:

▪ djersitje
▪ marramendje
▪ të përziera
▪ vështirësi në frymëmarrje
▪ rrahje të parregullta të zemrës.

Nëse jeni duhanpirës, keni diabet, jeni mbipeshë ose keni sëmundje të zemrës në familjen tuaj, mos i injoroni kurrë këto simptoma. Mosha është gjithashtu e rëndësishme dhe sëmundjet e zemrës shfaqen më shpesh tek meshkujt e moshës 45 vjeç e lart dhe tek femrat mbi 55 vjeç.

Sa zgjat dhimbja?

Ky është një nga faktorët e rëndësishëm në diferencimin e simptomave, thotë kardiologia Myrna Alexander Nickens, e cila vë në dukje se simptomat e një ataku kardiak do të zgjasin për 10 ose më shumë minuta, ndërsa simptomat e refluksit dhe urthit nuk do të largohen për disa orë.

Një sulm i papritur i djersitjes pa ndonjë arsye të dukshme është një shenjë paralajmëruese e sulmit në zemër
Lexo po ashtu Një sulm i papritur i djersitjes pa ndonjë arsye të dukshme është një shenjë paralajmëruese e sulmit në zemër

A shfaqet dhimbja pas një vakti?

Nëse simptomat janë të lidhura me sistemin tretës, dhimbja shpesh përkeqësohet pasi keni ngrënë diçka të yndyrshme ose pikante, dhe shtrirja vetëm sa do t’i përkeqësojë simptomat.

Simptomat tek gratë dhe të moshuarit

Gratë dhe të moshuarit më shpesh kanë simptoma jo aq të zakonshme të atakut në zemër, kështu që gratë mund të përjetojnë të përziera dhe lodhje të rëndë nëse bëhet fjalë për atak në zemër, ndërsa të moshuarit ndjejnë dobësi të përgjithshme, marramendje të rënda dhe gulçim.

Nëse jeni të shqetësuar për simptomat që shfaqen, sigurohuni që të shkoni te mjeku dhe vizitoni urgjencën nëse ndjeni një presion të fortë në gjoks, jeni të mbuluar me djersë, jeni të zbehtë, të dobët dhe humbni ndjenjat. /Telegrafi/

Në trend Shendetesi

Më shumë
Bima më shëruese në planet, e cila rritet në lëvore druri: Nobelisti me të ka shëruar kancerin!

Bima më shëruese në planet, e cila rritet në lëvore druri: Nobelisti me të ka shëruar kancerin!

Të njohim produktet
Pesë simptoma pak të njohura të mungesës së vitaminës B12

Pesë simptoma pak të njohura të mungesës së vitaminës B12

Shëndetësi
Keni vënë re që sytë i keni vazhdimisht të thatë? Mund të keni mungesë të lëndës së rëndësishme ushqyese

Keni vënë re që sytë i keni vazhdimisht të thatë? Mund të keni mungesë të lëndës së rëndësishme ushqyese

Shëndetësi Lajme
Dëshironi ta eliminoni yndyrën viscerale? Duhet të hiqni dorë nga këto tri ushqime

Dëshironi ta eliminoni yndyrën viscerale? Duhet të hiqni dorë nga këto tri ushqime

Shëndetësi
Me këtë kalkulator mund të zgjidhni gjininë e fëmijës – koha e duhur e ngjizjes

Me këtë kalkulator mund të zgjidhni gjininë e fëmijës – koha e duhur e ngjizjes

Shëndetësi Lajme
Çfarë do të thotë kur e shihni në ëndërr një familjar apo dikë që e dashuroni?

Çfarë do të thotë kur e shihni në ëndërr një familjar apo dikë që e dashuroni?

Shëndetësi
Kalo në kategori