LAJMI I FUNDIT:

Një sulm i papritur i djersitjes pa ndonjë arsye të dukshme është një shenjë paralajmëruese e sulmit në zemër

Një sulm i papritur i djersitjes pa ndonjë arsye të dukshme është një shenjë paralajmëruese e sulmit në zemër

Gjatë një sulmi në zemër, indet në muskulin tuaj të zemrës vdesin për shkak të mungesës së rrjedhjes së gjakut nëpër arteriet e zemrës suaj

Sulmi në zemër ndodh kur bllokohet qarkullimi i gjakut në zemër. Thuhet se sprova zgjat rreth dhjetë deri në pesëmbëdhjetë minuta dhe mund të jetë kërcënuese për jetën.


Të qenit i vetëdijshëm për shenjat e mundshme paralajmëruese të hershme mund të jetë gjithashtu një çështje jete ose vdekjeje. Djersitja  mund të shkaktohet nga sëmundjet e zemrës, paralajmëroi Fondacioni Britanik i Zemrës.

Është shumë normale të ndiheni të djersitur pas stërvitjes, ose në një ditë veçanërisht të nxehtë. Por djersitja e papritur pa ndonjë arsye të dukshme mund të jetë shenjë e një ataku kardiak.

Ka më shumë gjasa të shkaktohet nga sëmundjet e zemrës nëse djersitja shoqërohet me një dhimbje të papritur në gjoks.

Nëse presioni i gjakut rritet gjatë qëndrimit në këmbë, rreziku i sulmit në zemër dhe goditjes në tru rritet
Lexo po ashtu Nëse presioni i gjakut rritet gjatë qëndrimit në këmbë, rreziku i sulmit në zemër dhe goditjes në tru rritet

Pompimi i gjakut nëpër arteriet e bllokuara kërkon shumë më tepër përpjekje nga zemra, kështu që trupi djersitet më shumë në përpjekje për të mbajtur temperaturën e trupit poshtë gjatë këtij sforcimi shtesë.

Djersitjet e natës janë gjithashtu një shenjë paralajmëruese e zakonshme për gratë që mund të kenë probleme me zemrën.

Të dyja këto probleme shpesh mund të anashkalohen; megjithatë, mund të jetë një mënyrë që trupi po paralajmëron se mund të pasojë një atak në zemër.

Djersitja më shumë se zakonisht, veçanërisht nëse nuk jeni duke ushtruar ose jeni aktiv, mund të jetë një shenjë paralajmëruese e hershme e problemeve të zemrës.

Sulmi në zemër: Faktori i rrezikut 'më i madh se pirja e duhanit'
Lexo po ashtu Sulmi në zemër: Faktori i rrezikut 'më i madh se pirja e duhanit'

Pompimi i gjakut nëpër arteriet e bllokuara kërkon më shumë përpjekje nga zemra, kështu që trupi juaj djersitet më shumë në përpjekje për të mbajtur temperaturën e trupit tuaj të ulët gjatë ushtrimeve shtesë.

Djersitja e tepërt, ose hiperhidroza, mund të jetë gjithashtu një shenjë paralajmëruese e problemeve të tiroides, diabetit ose infeksionit. Djersitja e tepërt është gjithashtu më e zakonshme tek njerëzit që janë mbipeshë. /Telegrari/

Në trend Shëndetësi

Më shumë
Bima që e ndukim dhe e shkelim, duke menduar se është një barojë, në fakt ka vlera të shumta për shëndetin

Bima që e ndukim dhe e shkelim, duke menduar se është një barojë, në fakt ka vlera të shumta për shëndetin

Ushqim i shëndetshëm
Kalo në kategori