Popullariteti është një gjë e lehtë për ta humbur: sot këtu, e shkuar nesër.

Shumë të famshëm shkatërruan karrierën e tyre në një rrahje zemre me vetëm një gabim.

Të famshmit që duken më të bukur në të 40-tat, sesa kur ishin në të 20-tat e tyre (Foto) Të famshmit që duken më të bukur në të 40-tat, sesa kur ishin në të 20-tat e tyre (Foto)

Ka edhe nga ata që kanë arritur ta lënë dështimin e një momenti prapa dhe të shkëlqejnë edhe më të ndritshëm se më parë.

Bright Side gjeti 10 shembuj se si forca e shpirtit, këmbënguljes dhe talentin i ndihmoi njerëzit e famshëm të rimarrin lavdinë e tyre të mëparshme dhe dashurinë e admiruesve të tyre, transmeton Telegrafi.

Ben Affleck

Karriera e Benit është një rast klasik i hipur në një slitë me uljet dhe ngritje të vazhdueshme. Ai mori njohje të gjerë dhe ishte në majën e suksesit në fund të viteve 1990, kur fitoi një Oskar për skenarin më të mirë origjinal për filmin “Good Will Hunting”. Popullariteti i tij ka rënë ndjeshëm në fillim të vitit 2000. Ai mori një medalje të artë për aktorin më të keq për filmat ‘Paycheck’ dhe ‘Daredevil’, dhe ai u propozua për të njëjtën “anti-çmim” për filmat ‘Armageddon’ dhe ‘Pearl Harbor’. Ben nuk mund të mburret me shumë sukses deri në vitin 2012. Por viti 2015 i solli shumë fat atij, pasi fitoi çmimin “Razzie Shëlbues” dhe karriera e tij lulëzoi përsëri.

Reklama
Reklama

Angelina Jolie

Një ndarje emocionale për shkak të divorcimit nga bashkëshortit i saj, Brad Pitt çoi në zhytjen e bukurisë së Joliet. 2016 ishte viti i vetëm në kohët e fundit kur ajo nuk mori pjesë në ndonjë një film. Me një zemër fundosëse, fansat e saj po lexonin titujt e shtypit rreth saj se si pesha e Joliet ra në 40 kilogramë, dhe pastaj në 35 kg. Angelina Jolie po merret më shumë me karrierën tani, dhe ka foto të reja në të cilat ajo duket shumë më mirë. Duke gjykuar nga projektet e fundit, Jolie ishte përfshirë në disa prej tyre, dhe duket se bukuria e saj ka filluar të bie sërish në pah, kështu të paktën vërehet nga fotografitë e fundit të paparacëve.

Reklama
Reklama

Vince Vaughn

Vince Vaughn filloi karrierën e tij të aktrimit në vitet 1980. Ai fitoi famë më të madhe nga filmat ‘Swingers’ dhe ‘Lost World: Jurassic Park’. Në fillim të viteve 2000, ai po xhironte komedi të lehta, sepse ai nuk konsiderohej mjaft i mirë për t’u hedhur në projekte serioze. Në vitin 2015 ai mori vendim për të luajtur në një seri televizive, dramën “True Detective”, e cila e bëri popullaritetin e tij të rritet në mënyrë të konsiderueshme.

Mel Gibson

Megjithëse ai fitoi një reputacion të madh duke filmuar dramën “Braveheart”, Mel Gibson nuk ka qëndruar gjithmonë në krye. Aktori dhe regjisori brilant ka rënë nga syri shumë herë për shkak të problemeve me shtypin. Në mes të viteve 2000, ai kishte probleme me alkoolin. Për më tepër, ai bëri deklarata ekstreme për çështjet fetare, duke sjellë një përmbytje kritike. Dukej sikur ylli i tij në firmën e Hollywwodit nuk do të ishte kurrë aq i ndritur sa kishte qenë në 1990 e largët. Viti 2017 ka ardhur. Mel Gibson fitoi një Oskar dhe një Globë të Artë për ‘Ridge Hacksaw’, tani ai gëzon famën dhe admirimin e dikurshëm.

Reklama
Reklama

Renée Zellweger

Kjo femërsimpatike u bë një simbol i të gjitha grave të vetme kur doli e para në “Bridget Jones”. Renée Zellweger ka luajtur në mënyrë të përkryer me ëmbëlsi dhe nuk kishte frikë nga ndonjë kënd i papritur i kamerës. Kuraja e saj është arsyeja e saktë pse ajo është e dashur nga miliona njerëz në të gjithë botën. Sidoqoftë, në vitin 2014, ky yll në kohë të madhe tronditi fansat duke eksperimentuar me pamjen e saj. Njerëzit nuk mund të dallonin Renée-Bridget që do ta shihnin tani e tutje në ekran. Ajo kishte për të korrigjuar këtë gabim të madh dhe të kthente fytyrën e saj përsëri në të njohur. Pasi kjo u bë, ajo rifitoi dashurinë e fansave të saj.

Reklama
Reklama

Alec Baldwin

Alec Baldwin ishte shumë i pashëm, dhe me lehtësi bënte gratë të bien në dashuri me të me një shikim të vetëm. Koha gjithmonë ndikon në paraqitjet: ai dikur ishte një njeri i ri madhështor, dhe tani ai është kthyer në një njeri të respektueshëm, intensiv, me flokë të kuqe. Për një periudhë kohe, aktori nuk u shfaq në ekran për shkak të një blloku artistik. Edhe pse ai ishte në disa filma, ai nuk mund të mburret me ndonjë sukses të mrekullueshëm. Por talenti i vërtetë artistik nuk humbet kurrë, pavarësisht se çfarë. Aktori arriti një kulm të ri të popullaritetit duke xhiruar dramën televizive satirike “30 Rock”, për të cilin Alec fitoi disa çmime prestigjioze. Dhe qysh atëherë i është dhënë dritë jeshile për të luajtur sërish në filma të mëdha.

Reklama
Reklama

Britney Spears

Në vitet 1990, Britney Spears, një vajzë shumë talentuar pushtoi të gjithë botën me zërin e saj të fuqishëm dhe fytyrën simpatike. Ajo u bë një ikonë e popit. Por, siç është pothuajse gjithmonë rruga, popullariteti i saj botëror luajti një mashtrim kozmik mbi të. Në mes të viteve 2000, të gjithë po flisnin për depresionin e zgjatur të këngëtares, problemet e drogës dhe alkoolit. Megjithatë, Britney arriti të gjejë rrugën e saj jashtë qosheve të rrezikshme të jetës, dhe ajo është përsëri në krye të muzikës Olimp.

Robert Downey Jr.

Heroi i Marvelit në filmin “Iron Man”, Robert Downey Jr është një nga aktorët më të paguar në Hollywood. Por disa kohë më parë frenat u vunë në karrierën e tij për shkak të burgosjes. Problemet ligjore dhe varësia e drogës nuk i përshtatej askujt. Sidoqoftë, nëse dikush tërhiqet së bashku, është e mundur jo vetëm që të dalë nga moçali, por edhe për ta bërë rrugën e tij të drejtë.

Reklama
Reklama

Christina Aguilera

Vajza e shprehur nga engjëlli me një fytyrë të ëmbël dhe një trup të përsosur ka qenë një shembull i mirë për t’u ndjekur për disa vite. Christina Aguilera kaloi dy shtatzëni dhe një divorc të përafërt që e ndryshoi atë përtej njohjes. Vajza bjonde e dobët u shndërrua në një grua “të zymtë”, dhe solli një tornado pakënaqësie. Njerëzit ziliqarë u përpoqën të shkatërrojnë karrierën e këngëtares së madhe, por nuk mundën. Ndryshimet në pamjen e saj nuk kanë ndikuar në asnjë mënyrë te zëri i saj i jashtëzakonshëm. Christina u kthye në formë të mirë. Në ditët e sotme, ajo vazhdon të fitojë çmime prestigjioze dhe t’i bëjë fansat të lumtur duke publikuar këngë të reja.

Reklama
Reklama

Macaulay Culkin

Askush nuk e priste që Macaulay Culkin të ngjitej sërish në karrierë. Interneti është duke shpërthyer me shaka për ftohtësinë e tij si fëmijë. Pijanec, i droguar, vetëvrasës – këto etiketa ishin ende të forta deri në këtë verë kur u paraqitën në internet disa fotografi të reja të aktorit të rifreskuara dhe të rikuperuara. Culkin duket i përsosur. Shpresojmë se performanca e tij në filmin “Changeland (2017)” do t’i sjellë atij një valë të re suksesi. Mbetet që për Mac vetëm të kryqëzojmë gishtat. /Telegrafi/