LAJMI I FUNDIT:

Ukrainasit rrëzojnë dronin e prodhuar në Kinë, ishte pajisur me armë

Ukrainasit rrëzojnë dronin e prodhuar në Kinë, ishte pajisur me armë

Ushtarët ukrainasit pretendojnë se në territorin e tyre me pushkë automatike AK-47, kanë arritur gjatë fundjavës së kaluar ta rrëzojnë një dron të armatosur që ishte prodhim kinez.

Reklama

Droni që u rrëzua ishte i tipit Mugin-5, fluturake komerciale pa pilot që është prodhuar nga kompania kineze me seli në qytetin port Xiamen në lindje të brigjeve kineze.

Mugin Limited ka konfirmuar për CNN se bëhet fjalë për fluturaken e tyre – duke e cilësuar si “incident”, transmeton Telegrafi.

Disa blogerë të teknologjisë informative thonë se këto makineri janë të njohur si “dronët e Alibaba”, pasi janë të qasshëm për shitje online me një çmim prej 15 mijë dollarëve, dhe se mund të blihen në Alibaba dhe Taobao.

Publikohet videoja e përplasjes së dronit amerikan me aeroplanin luftarak rus mbi Detin e Zi
Lexo po ashtu Publikohet videoja e përplasjes së dronit amerikan me aeroplanin luftarak rus mbi Detin e Zi

Është rasti më i ri i një fluturake civile pa pilot që është pajisur me armë, një dëshmi tjera që po ndryshon taktika e luftës që kur filloi pushtimi rus në Ukrainë.

Për CNN, ushtarët ukrainas kanë shpjeguar sesi kishte ndodhur – duke ia treguar reporterit edhe vendin ku kanë përfunduar copëzat e dronit të armatosur të cilin e kanë rrëzuar.

Shërbimi Sekret i Ukrainë ka njoftuar se agjentët e tyre që janë të vendosur në territorin që është nën kontrollin e rusëve, se gjatë natës mes të premtes dhe shtunës janë paralajmëruar se nga atje është lansuar një fluturake pa pilot, që kishte për cak ushtarët ukrainas. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Turqia zgjedh mes Erdoganit dhe Kilicdaroglut - gjithçka që duhet të dini për zgjedhjet presidenciale

Turqia zgjedh mes Erdoganit dhe Kilicdaroglut - gjithçka që duhet të dini për zgjedhjet presidenciale

Turqia
Drama elektorale në Turqi: Ogan me Erdoganin, partia që e mbështeti atë i jep përkrahje Kilicdaroglut

Drama elektorale në Turqi: Ogan me Erdoganin, partia që e mbështeti atë i jep përkrahje Kilicdaroglut

Turqia
Detektuan nga një distancë praninë ushtarëve rusë pranë Bakhmutit, ushtria e Ukrainës vihet menjëherë në veprim

Detektuan nga një distancë praninë ushtarëve rusë pranë Bakhmutit, ushtria e Ukrainës vihet menjëherë në veprim

Evropa
Momenti kur ushtari rus i dorëzohet forcave të Ukrainës

Momenti kur ushtari rus i dorëzohet forcave të Ukrainës

Evropa
Trupat ukrainase luftojnë me ushtarët rusë në Bakhmut për kontrollin e qytetit

Trupat ukrainase luftojnë me ushtarët rusë në Bakhmut për kontrollin e qytetit

Evropa
Ukraina thotë se Rusia ka ngadalësuar sulmet në Bakhmut

Ukraina thotë se Rusia ka ngadalësuar sulmet në Bakhmut

Evropa
Kalo në kategori