Forcat e Armatosura të Ukrainës kanë publikuar raportin më të fundit, sa i përket humbjeve që ia kanë shkaktuar armikut si në njerëz ashtu dhe në makineri luftarake.

Në raportin më të fundit, pretendohet se 42.640 ushtarë rusë janë vrarë që nga fillimi i pushtimit rus në Ukrainë, transmeton Telegrafi.

E nga këta, Kievi thotë se 300 prej tyre janë vrarë vetëm gjatë ditës së hënë.

Ukrainasit arrestojnë 400 të dyshuar si bashkëpunëtorë të rusëve Ukrainasit arrestojnë 400 të dyshuar si bashkëpunëtorë të rusëve

Në anën tjetër, Shtetet e Bashkuara besojnë se numri i të plagosurve dhe të vrarëve rusë në luftën e Ukrainës, shkon në 80 mijë.

Ndërkaq Moska që nga fillimi i luftës vetëm një herë ka publikuar të dhënat sa i përket ushtarëve të vrarë – duke tentuar me çdo kusht që t’i fsheh këto të dhëna. /Telegrafi/

Reklama
Reklama