LAJMI I FUNDIT:

Ukrainasit arrestojnë një zyrtar në Kherson, dyshojnë se po ndihmonte pushtuesit rusë

Ukrainasit arrestojnë një zyrtar në Kherson, dyshojnë se po ndihmonte pushtuesit rusë

Ukrainasit kanë arrestuar nënkryetarin e këshillit të qytetit Kherson, të cilin forcat ukrainase e liruan në fillim të nëntorit, me dyshimin se ka ndihmuar dhe nxitur forcat pushtuese ruse që morën kontrollin e qytetit në mars, kanë bërë të ditur nga zyra e prokurorit të shtetit të Ukrainës.

Reuters raportoi se zyrtari Khersonit, i cili nuk u emërua nga Ukraina, bashkëpunoi me autoritetet okupuese dhe ndihmoi në drejtimin e shërbimeve publike nën okupimin rus, thuhet ndër tjera nga zyra e prokurorit, transmeton Telegrafi.


Zyrtari, i cili nuk mund të kontaktohej për koment, përballet me 12 vjet burg nëse ndiqet penalisht dhe shpallet fajtor, sipas akuzave. Zyrtari ishte në paraburgim, por u lejua të paguante garancinë, u tha ndër tjera nga zyra e hetuesve.

Ukraina shpalli çlirimin e Khersonit më 11 nëntor, pasi forcat ruse që filluan pushtuan e Ukrainës në shkurt, u tërhoqën nga qyteti në jug të vendit dhe kaluan lumin Dnipro.

Ndryshe forcat ukrainase dhe ato ruse, po vazhdojnë luftimet në pothuajse çdo rajon të territorit të Ukrainës. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
SHBA me mesazh të qartë për Izraelin, nëse Tel Avivi vendos për një “kundërofensivë” kundër Iranit

SHBA me mesazh të qartë për Izraelin, nëse Tel Avivi vendos për një “kundërofensivë” kundër Iranit

Botë
Sulmi i Iranit ndaj Izraelit, gjithçka ndodhi deri më tani - detajet, pamjet dhe reagimet, minutë pas minute

Sulmi i Iranit ndaj Izraelit, gjithçka ndodhi deri më tani - detajet, pamjet dhe reagimet, minutë pas minute

Botë
Pas sulmeve

Pas sulmeve "plotësisht të suksesshme" ndaj Izraelit, komandanti i Gardës Revolucionare të Iranit merr një buqetë me lule

Botë
Si shtetet arabe 'e ndihmuan befas Izraelin të zmbrapsë sulmin e Iranit'

Si shtetet arabe 'e ndihmuan befas Izraelin të zmbrapsë sulmin e Iranit'

Botë
Si do të përgjigjet Izraeli? Eksperti britanik tregon tri opsionet e (pa)mundshme

Si do të përgjigjet Izraeli? Eksperti britanik tregon tri opsionet e (pa)mundshme

Botë
Nëse Izraeli i kundërpërgjigjet Iranit rrezikon 'hapjen e kutisë së Pandorës'

Nëse Izraeli i kundërpërgjigjet Iranit rrezikon 'hapjen e kutisë së Pandorës'

Botë
Kalo në kategori