LAJMI I FUNDIT:

Ukraina merr dhjetë tanke suedeze Stridsvagn 122

Ukraina merr dhjetë tanke suedeze Stridsvagn 122
Reklama

Dhjetë variante suedeze të tankeve Leopard 2A5, të njohura si Stridsvagn 122, kanë arritur në Ukrainë.

Tanket drejtohen nga ekuipazhet ukrainase të trajnuar në Suedi, raporton skynews.


Komandanti i Operacioneve të Shtabit të Ushtrisë suedeze, Mats Ludvig, tha se “ne u kemi dhënë atyre gjithçka që mundemi për sa i përket njohurive. Ne u urojmë fat dhe suksese në çlirimin e vendit të tyre”.

Jo njëherë, por dy – tanku ukrainas godet direkt atë rus nga një distancë shumë e vogël
Lexo po ashtu Jo njëherë, por dy – tanku ukrainas godet direkt atë rus nga një distancë shumë e vogël

Vendimi i Suedisë për të dërguar tanket u njoftua në muajin shkurt të këtij viti.

Disa aleatë të tjerë i kanë dhënë Ukrainës tanke Leopard 2, duke përfshirë Gjermaninë, Poloninë, Spanjën, Portugalinë, Kanadanë dhe Danimarkën.

Ndryshe, Suedia është një ndër shtetet kryesore nordike që po e ndihmon ushtarakisht Ukrainën, e cila po lufton me pushtuesit rus që nga 24 shkurti i vitit të kaluar. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Izraeli liron 33 palestinezë të burgosur, një prej tyre rrëfen tmerrin e përjetuar

Izraeli liron 33 palestinezë të burgosur, një prej tyre rrëfen tmerrin e përjetuar

Azia
Hamasi liroi izraelitët vëlla e motër, gjatë lirimit mësuan se e ëma u është vrarë

Hamasi liroi izraelitët vëlla e motër, gjatë lirimit mësuan se e ëma u është vrarë

Azia
Pse Katari është i përfshirë

Pse Katari është i përfshirë "kaq shumë" në negociatat mes Izraelit dhe Hamasit?

Botë
Rrëfimi për pengun ruso-izraelit, i cili sipas tezës së tij “u arratis nga Hamasi, por u gjet dhe u kthye nga banorët e Gazës”

Rrëfimi për pengun ruso-izraelit, i cili sipas tezës së tij “u arratis nga Hamasi, por u gjet dhe u kthye nga banorët e Gazës”

Botë
Hamasi liroi 13-vjeçaren, por jo nënën e saj – rrëfimi i një prej familjarëve të tyre

Hamasi liroi 13-vjeçaren, por jo nënën e saj – rrëfimi i një prej familjarëve të tyre

Botë
Grupi i të drejtave të njeriut pretendon se Izraeli po “vjedh” organet nga trupat e palestinezëve

Grupi i të drejtave të njeriut pretendon se Izraeli po “vjedh” organet nga trupat e palestinezëve

Botë
Kalo në kategori